HP na dobre żegna się z Rosją. Zdecydował się na zupełne zaprzestanie działalności. W lutym br. w odpowiedzi na inwazję wojsk Putina na Ukrainę producent zawiesił dostawy do Rosji i Białorusi.

„Biorąc pod uwagę obecną sytuację i długoterminowe perspektywy dla Rosji, rozpoczęliśmy proces całkowitej likwidacji naszej działalności w tym kraju” – poinformował CEO Enrique Lores.

W 2021 r. sprzedaż HP w Rosji sięgnęła 1 mld dol. Firma zatrudnia w tym kraju ok. 200 osób.

CEO: „Myślimy o mieszkańcach Ukrainy”

„Myślimy o mieszkańcach Ukrainy” – zapewnia Enrique Lores. – „Po ponad trzech miesiącach wojny z Rosją, dewastacje i cierpienia na Ukrainie są trudne do zrozumienia” – komentował podjętą decyzję.

Jak zapowiedziano, w przyszłym kwartale likwidacja rosyjskiego biznesu zostanie uwzględniona w zyskach spółki.

W sumie zysk na akcję obniży się o 11 proc. powodu Rosji, przejęcia Poly za 3,3 mld dol. i transakcji na rynku nieruchomości.

Yale School of Management prowadzi aktualizowaną na bieżąco listę firm, informując, które zawiesiły lub ograniczyły działalność w Rosji po wybuchu wojny, a które nadal robią biznes w tym kraju. Według zestawienia już ok. 1 tys. przedsiębiorstw ograniczyło działalność w Rosji.

Do zachodnich firm zaczyna docierać, że prowadzenie interesów w Rosji będzie niemożliwe

Steven Tian, ​​dyrektor ds. badań Yale Chief Executive Leadership Institute i jeden z autorów raportu, pochwalił decyzję HP.

„HP, podobnie jak wiele innych firm, wciąż ma nadzieję na powrót na rynek rosyjski, jeśli konflikt zakończy się” – stwierdził dla CRN USA. „W tym momencie jest zupełnie oczywiste, że jeśli Putin postawi na swoim, inwazji nie będzie końca. Coraz więcej firm, takich jak HP, zaczyna zmagać się z faktem, że dla zachodnich przedsiębiorstw przez dłuższy czas prowadzenie interesów w Rosji będzie w zasadzie niemożliwe.

O zamknięciu działalności w Rosji zdecydowali niedawno Siemens oraz Schneider Electric.