Hitachi Vantara łączy Hitachi Data Systems, Hitachi Insight Group oraz przejętą w 2015 r. firmę zajmującą się analizą Business Intelligence – Pentaho. Nowy koncern generuje ok. 4 mld dol. rocznego obrotu i zatrudnia ok. 7 tys. pracowników. Ma ok. 2 tys. partnerów i ponad 10 tys. klientów. Jego centrala znajduje się w Kalifornii.

Vantara będzie specjalizować się w rozwiązaniach centrów danych, Big Data, analityce i jej zastosowaniach w obszarze Internetu rzeczy. Celem fuzji jest lepsza koordynacja działań dotychczas odrębnych organizacji. Firma uruchomiła już swoją pierwszą komercyjną platformę IoT. Połączenie jest też prawdopodobnie reakcją na działania konkurencji, zwłaszcza Siemensa i General Electric, którzy prowadzą ekspansję w obszarze IoT. Oba koncerny koncentrują się na przemyśle. Hitachi Vantara zamierza natomiast skupić się na takich branżach jak infrastruktura, transport, energetyka oraz inteligentne miasta. Tym samym wchodzi w obszary, którymi interesują się IBM, HPE czy Huawei.

Bob Mandaio, wiceprezes Infrastructure Solutions Marketing w Hitachi Data Systems, deklaruje, że Hitachi widzi wielkie możliwości dla firmy i jej klientów nie tylko w dostarczaniu i utrzymaniu urządzeń i oprogramowania, lecz także w gromadzeniu i analizie pochodzących z nich danych. Vantara ma łączyć te kompetencje.