Do 5 lat więzienia grozi 24-latkowi z powiatu kluczborskiego w województwie opolskim za nielegalne rozpowszechnianie kluczy licencyjnych do oprogramowania komputerowego. Sprzedawał je na aukcjach internetowych. Policja ujawniła do tej pory ponad 2 tys. przeprowadzonych przez niego transakcji. Straty sięgają 1,2 mln zł.    

Na trop nielegalnej działalności wpadli policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Zainteresowała ich duża liczba kluczy do systemów operacyjnych i pakietów biurowych znanego producenta oprogramowania oferowanych na portalach aukcyjnych. Aby uwiarygodnić się w oczach potencjalnych klientów, zatrzymany założył działalność gospodarczą i prowadził własną stronę internetową. Nielegalne kopie instalacyjne oprogramowania umieszczał na zagranicznych serwerach.

W wyniku przeszukań dwóch mieszkań policjanci z Opola i Kluczborka zabezpieczyli dokumentację związaną ze sprzedażą nielegalnego oprogramowania, komputery i pamięć przenośną oraz 80 tys. zł na poczet przyszłych kar. Zatrzymany usłyszał już zarzuty. Oprócz kary pozbawienia wolności grozi mu też wysoka grzywna.