Ponad 70 proc. organizacji doświadczyło dwóch lub więcej ataków ransomware w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W 2022 r. hakerzy wykradli już ponad 30 terabajtów poufnych danych w 320 atakach – podaje Atlas VPN. A z całą pewnością liczba kradzieży była jeszcze większa.

Globalna liczba ataków ransomware wzrosła o 105 proc. w 2021 r., osiągając zatrważającą średnią prawie 20 prób na sek. Większość — 44 proc. infekcji – przeprowadzono metodą phishingu.

Z tym że prawie połowa ataków ransomware na całym świecie była skierowana na podmioty w USA w ub.r.

Z kolei do najbardziej znaczących w tym roku należy atak na Nvidię. Hakerzy z grupy Lapsus twierdzili, że ukradli 1 TB danych firmy i zażądali okupu 1 mln dol.

Jednym z powodów, dla których oprogramowanie ransomware jest tak skuteczne, jest to, że firmy wciąż płacą okup. Aż 76 proc. organizacji zainfekowanych ransomware w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (badanie ze stycznia 2022 r.) uiściło haracz. Mimo to prawie co czwarta (24 proc.) firma nie była w stanie odzyskać swoich danych.

Wśród najbardziej zagrożonych sektorów są branże przemysłowa i energetyczna, handlu detalicznego i finansowa – informuje Atlas VPN.