W lipcu 2022 r. w sektorze edukacji i badań odnotowano ponad dwukrotnie większą liczbę cotygodniowych cyberataków w porównaniu ze średnią w innych branżach. Ten sektor jest obecnie najczęściej celem przestępców, ze średnią globalną 2297 ataków na organizacje tygodniowo w I poł. 2022 r., co oznacza wzrost o 44 proc. w porównaniu z I poł. 2021 r. – według Check Point Research.

Łącznie w ciągu ostatnich dwóch lat liczba ataków na sektor edukacji i badań zwiększyła się aż o 114 proc. Przejście na naukę zdalną podczas pandemii otworzyło hakerom drzwi do sieci szkolnych. Uczniowie, rodzice i szkoły to kuszące cele dla hakerów ze względu na dane. A jest ich dużo, od dzienników ocen po projekty online. Wykradzione dane są wykorzystywane np. w kampaniach ransomware.

W Europie ataków na edukację jest zdecydowanie mniej. W lipcu 2022 r. było to średnio 1861 tygodniowo, co oznacza 6-proc. spadek względem zeszłego roku.

W Polsce również jest lepiej niż na świecie – edukacja nie znalazła się w pierwszej czwórce najbardziej zagrożonych branż. W naszym kraju według Check Pointa celem w br. jest przede wszystkim sektor rządowo – wojskowy.