GUS: gorsza koniunktura w handlu detalicznym
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w styczniu jest oceniany negatywnie, podobnie jak przed rokiem i gorzej niż w grudniu. Powodem są pesymistyczne prognozy dotyczące sprzedaży.

Z danych GUS wynika, że poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. firm, a pogorszenie 22 proc. (w grudniu odpowiednio 18 i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Wprawdzie badane firmy odnotowały w sumie nieznaczny wzrost obrotów, jednak przeważa opinia, że będzie gorzej – pesymistyczne są prognozy dotyczące sprzedaży i regulowania bieżących zobowiązań finansowych. Panuje przekonanie, że wzrosną ceny. Poziom zapasów jest nadal uważany za nadmierny, w związku z tym ilość zamawianych towarów może być znacząco ograniczana. Handlowcy planują redukcje zatrudnienia, na poziomie nieznacznie niższym niż zapowiadano w grudniu. Najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają firmy mikro i małe przedsiębiorstwa. W większych organizacjach panują nieco lepsze nastroje.
Podobne aktualności
95 proc. polskich firm pod ochroną
Znakomita większość przedsiębiorstw stosuje środki bezpieczeństwa ICT - według GUS.
W 75 proc. polskich firm nie ma specjalistów ICT
W czasach pandemii cyfryzacja ma przyspieszać, ale jak skoro większość polskich przedsiębiorstw nie ma w załodze ani jednego fachowca od technologii informatycznych.
Przetarg na 6 tys. smartfonów
Na zakup przeznaczono blisko 10 mln zł. Wpłynęła tylko jedna oferta.