GUS: gorsza koniunktura w handlu detalicznym
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w styczniu jest oceniany negatywnie, podobnie jak przed rokiem i gorzej niż w grudniu. Powodem są pesymistyczne prognozy dotyczące sprzedaży.

Z danych GUS wynika, że poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. firm, a pogorszenie 22 proc. (w grudniu odpowiednio 18 i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Wprawdzie badane firmy odnotowały w sumie nieznaczny wzrost obrotów, jednak przeważa opinia, że będzie gorzej – pesymistyczne są prognozy dotyczące sprzedaży i regulowania bieżących zobowiązań finansowych. Panuje przekonanie, że wzrosną ceny. Poziom zapasów jest nadal uważany za nadmierny, w związku z tym ilość zamawianych towarów może być znacząco ograniczana. Handlowcy planują redukcje zatrudnienia, na poziomie nieznacznie niższym niż zapowiadano w grudniu. Najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają firmy mikro i małe przedsiębiorstwa. W większych organizacjach panują nieco lepsze nastroje.
Podobne aktualności
Polskie firmy IT podbijają zagranicę
Eksport usług IT z Polski nabrał solidnego przyspieszenia. Wartość sprzedaży to już 37 mld zł.
80 proc. polskich firm polega na outsourcingu IT
Jedynie 2 proc. małych firm chce mieć swoich specjalistów IT. Ale obsługę przez zewnętrznych partnerów woli także zdecydowana większość dużych podmiotów.
Przetarg na 10 tys. smartfonów. Oferta za 18 mln zł
GUS potrzebuje sprzętu do przeprowadzenia spisu powszechnego.