Aż 87 proc. rekruterów nie udziela kandydatom informacji o zarobkach, a 64 proc. z nich nie podaje szczegółów zatrudnienia – według badania No Fluff Jobs, przeprowadzonego wśród początkujących w IT (juniorów).

Co gorsza rekrutujący nie do końca znają specyfikę branży, stanowiska i technologii, a do tego zadają nieadekwatne pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych – tak twierdzi odpowiednio 42 proc. i 34 proc. ankietowanych.

Z raportu wynika, że kwestia zarobków nie powinna być tabu w procesie pozyskiwania kandydatów. Połowa stawiających w branży IT swoje pierwsze kroki chciałaby uzyskać informacje o wynagrodzeniu. Niestety, albo nie dostają ich wcale, albo – jak twierdzi 30 proc. respondentów – przekazywane dane są niewystarczające.

Początkujący w IT chcą także otrzymać informację zwrotną po zakończonym procesie rekrutacji – taką potrzebę widzi 90 proc. badanych.

Dlaczego chcą zmienić pracę

Dane No Fluff Jobs wskazują, że specjaliści IT z Europy Środkowo-Wschodniej zmieniają miejsce pracy głównie ze względu na warunki finansowe. Czynnik ten jest motorem zmian dla 63 proc. pracujących w branży Polaków.

W dalszej kolejności badani Polacy wskazywali na nowe szanse rozwoju osobistego (56 proc.) i chęć zdobywania nowych doświadczeń zawodowych (52 proc.).

Co do ankietowanych z innych krajów, to nowe doświadczenia zawodowe są ważne dla 52 proc. Czechów, 51 proc. Słowaków, 49 proc. Węgrów i 48 proc. Ukraińców.

Z kolei szanse rozwoju osobistego okazały się istotne dla 57 proc. specjalistów IT z Czech, 55 proc. pracujących w branży Węgrów, 50 proc. Słowaków i 40 proc. Ukraińców.

Jest źle z kulturą pracy? Czas na ewakuację

Poza rozwojem kompetencji i zdobywaniem nowej wiedzy, duże znaczenie dla fachowców IT ma także kultura pracy.

Ponad połowa pytanych zaczyna rozglądać się za nową posadą wtedy, gdy kultura pracy panująca w obecnej firmie przestaje im odpowiadać – wynika z badania No Fluff Jobs.

Co ważne, informacji o kulturze pracy w przedsiębiorstwie na etapie przeglądania ofert poszukuje co trzeci specjalista IT.

„Mikrozarządzanie” trudno znieść

Także co trzecia osoba z branży doświadcza „mikrozarządzania”, czyli stylu cechującego się wysokim stopniem kontroli podwładnych – dla 65 proc. z nich stanowi to powód do „rzucenia papierami”.

Ludzie nie utożsamiają się z firmą

Niemal połowa specjalistów IT przyznaje, że nie czuje się związana z firmą, w której obecnie pracuje.

Otóż 52 proc. ankietowanych pracowników branży ma poczucie, że nie ma realnego wpływu na to, co dzieje się w przedsiębiorstwie. Prawie połowa respondentów uważa, że styl zarządzania w organizacjach, gdzie pracują, jest nieodpowiedni.

Atrakcyjni kandydaci z regionu

Biorąc pod uwagę deficyt 600 tys. pracowników IT w Europie, dane pokazują, jak istotna jest efektywna rekrutacja i zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju, by chcieli świadczyć swoje usługi dla rodzimych firm – zauważa No Fluff Jobs.

„Dla Polski kluczowa staje się atrakcyjność rynku IT regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Bliskość kulturowa zdecydowanie ułatwi kandydatkom i kandydatom z tego obszaru wdrażanie się w struktury zespołów projektowych, zaś branży HR pomoże usprawnić procesy rekrutacyjne” – uważa Magdalena Gawłowska-Bujok COO w No Fluff Jobs.

———-

Dane pochodzą z raportów No Fluff Jobs: „Junior Candidate Experience 2021”, „Specjaliści IT w Europie Środkowo-Wschodniej”, „Kultura organizacyjna w IT. Jakich szefów cenią specjaliści z branży?”.