MŚP mogą otrzymać wsparcie finansowe na inwestycje, prace rozwojowe i usługi doradcze potrzebne do wprowadzenia na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów (wyrobów lub usług) lub wdrożenie w przedsiębiorstwie innowacyjnego procesu technologicznego.

Pomoc w ramach programu Badania na rynek (działanie 3.2.1 programu Inteligentny Rozwój) jest przeznaczona dla firm, które prowadzą działalność co najmniej 1 rok finansowy, osiągnęły roczne przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 600 tys. zł (dotyczy mikro i małych przedsiębiorców) lub 1 mln zł (dla średnich podmiotów).

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów zlokalizowanych w woj. mazowieckim wynosi 81 mln zł, a w pozostałej części kraju – 769 mln zł. Minimalną wartość kosztów kwalifikowanych projektu określono na 1 mln zł. Wkład własny to co najmniej 30 proc.
 
Aktualny nabór wniosków o dofinansowanie potrwa do 31 października br. Więcej informacji na stronie PARP.

 

Ulga IP Box

Od 1 stycznia br. obowiązuje ulga podatkowa na innowacje (Innovation Box – IP Box), która wprowadza niższy podatek (5 proc. CIT) od dochodów z praw własności intelektualnej – jak patenty, wzory przemysłowe, topografie układu scalonego. Z kwietniowej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącej firmy dostarczającej własne oprogramowanie wynika, że również dochód ze sprzedaży licencji takiego software'u może objąć ulga – po spełnieniu innych jej warunków.

Według raportu Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji i Crido podatek IP Box w Polsce należy do najniższych w Europie (od 2,5 proc. do 20 proc. w różnych krajach). Firma musi jednak spełnić szereg wymagań (m.in. prowadzenie prac B+R, ochrona własności intelektualnej objętej ulgą, osiąganie z niej dochodu, właściwa ewidencja księgowa).