Polska marka elektroniki po 11 latach znika z rynku. Poznański sąd rejonowy 10 lipca br. wydał postanowienie o upadłości spółki Goclever, obejmujące likwidację jej majątku. Od maja spółka miała nadzorcę sądowego.

Portfolio Goclever stanowiły m.in. tablety, netbooki, smartfony, smartwatche, kamery sportowe, zestawy do monitoringu domu, nawigacje samochodowe, małe AGD, smart home. Ostatnio doszły m.in. okulary VR, drony i elektryczne hulajnogi.

"Naszą ofertę kierujemy do osób, którzy poszukują zaawansowanych technologicznie, dostosowanych do wymagań europejskich, łatwych w obsłudze urządzeń w najatrakcyjniejszej cenie. Trafność naszej strategii doceniło już ponad milion użytkowników w ponad 20 krajach." – informowała spółka.

Wylicza otrzymane nagrody: m.in. Diamenty Forbesa w 2014 r. i 1 miejsce w rankingu magazynu Forbes w kategorii Średnie Przedsiębiorstwo. W tym samym roku Goclever został Gazelą Biznesu, zajmując 3 miejsce wśród średnich firm w rankingu Pulsu Biznesu. Trzykrotnie uzyskał Laur Klienta za różne produkty (w roku 2010, 2012, 2014). W 2013 i 2014 r. zajął 1 miejsce w "Wielkiej Piątce" rankingu Deloitte wśród firm IT z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Założycielem i wieloletnim szefem Goclevera był Roman Panek. Od kilku lat marka ściśle współpracowała z Biedronką. Sprzedawała też bezpośrednio przez własny e-sklep.

Do syndyka z popsutym sprzętem

W związku z upadłością serwis producenta został zamknięty. Spółka deklaruje, że szuka rozwiązania umożliwiającego realizację napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych w najbliższym czasie.

Póki co sytuacja wygląda tak, że produkty, które zostały naprawione przed datą ogłoszenia upadłości, mają być odesłane do klientów. Te, których nie zdążono zreperować, także zostaną odesłane właścicielom. Mogą oni zgłosić wierzytelność (koszt naprawy) sędziemu komisarzowi w Sądzie Rejonowym Poznań – Stare Miasto. Mają na to 30 dni od ukazania się obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (jeszcze się nie ukazało). Klienci mogą też złożyć reklamację u sprzedawcy z tytułu rękojmi. A nabywców zapewne będzie przybywać, bo sprzęt Goclever nadal jest do kupienia w detalu.