Gigabyte Technology został podzielony na dwie części. Biznes serwerowy (Enterprise Solutions Division) przeniesiono do nowej spółki pod nazwą Giga Computing Technology. Jej właścicielem w 100 proc. pozostanie Gigabyte. Wartość nowej firmy wyceniono na starcie na ok. 27 mln dol.

Restrukturyzacja ma przyspieszyć rozwój biznesu i innowacje w obszarze rozwiązań enterprise, takich jak serwery, przeznaczone do nich płyty główne, układy graficzne, chłodzenie, systemy wbudowane. Nowa firma nadal będzie je oferować pod marką Gigabyte. Jak zapewnia korporacja, zachowane zostanie dotychczasowe wsparcie dla klientów.

Gigabyte pomniejszony o dział serwerów skoncentruje się natomiast na rozwoju konsumenckiego biznesu płyt głównych, kart graficznych, laptopów, desktopów, monitorów i peryferii komputerowych i komponentów.

Gigabyte powstał w 1986 r. na Tajwanie. W ub.r. firma odczuła spadek wywołany spowolnieniem na rynku PC. Po 3 kwartałach 2022 r. osiągnęła ok. 2,6 mld dol. przychodów, o 13 proc. mniej (licząc w tajwańskiej walucie) niż przed rokiem. Zysk netto spadł o 46 proc. r/r, do ok. 170 mln dol. W podsumowaniu 12 miesięcy marża brutto wyniosła średnio 19,1 proc., a marża operacyjna 7,8 proc.