Getac obserwuje w Polsce wzrostowy trend sprzedaży. Wobec poprzedniego roku przychody są wyższe o ok. 30 proc. – poinformował Tomasz Piktel, business development manager, odpowiadający za rozwój tajwańskiej firmy w Polsce. Jak przy tym zaznaczył, cykl sprzedaży jest długi (jest to sprzedaż projektowa).

„Sprzedajemy tylko pośrednio” – zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami podczas wydarzenia Getach Tech Connect w Warszawie. Obecnie Getac w Polsce ma trzech dystrybutorów: Ingram Micro, Jarletch, Elmark Automatyka.

Jak poinformował Tomasz Piktel, dostawca urządzeń rugged jest obecny w zasadzie w każdej branży w Polsce i na świecie, z tym że u nas największym nabywcą jest wojsko (ok. połowa rynku). Duży udział ma ponadto produkcja i różne służby (jak straż pożarna).

Podczas wydarzenia zaprezentowano nowe rozwiązania producenta, m.in. laptop S410. Firma dostarcza urządzenia rugged i semi-rugged. Są to laptopy, tablety, modele konwertowalne (2 w 1 laptop i tablet) z ekranami od 7 do 15 cali oraz systemy wideomobilne, jak kamery noszone na pasku. „Są bardzo popularne na świecie” – twierdzi manager.

Nie tylko sprzęt

Co istotne, specyfikacja zamawianych produktów jest dostosowywana do indywidualnych oczekiwań konkretnych klientów. Ułatwia to fakt, że Getac to nie tylko sprzęt, lecz także akcesoria, oprogramowanie i usługi (własne lub partnerów producenta), co pozwala na daleko posuniętą kustomizację. Jak zauważył menedżer w zasadzie nie ma dwóch identycznych projektów nawet w tych samych branżach. Urządzenia mogą być też prekonfigurowane jeszcze w fabryce (są produkowane na Tajwanie).

Wolą większe ekrany

Można spodziewać się, że impulsem rozwoju tego rynku będzie 5G – zwłaszcza w przypadku noszonych urządzeń, jak też obserwowane trendy. Według menedżera producent obserwuje w niektórych branżach odchodzenie od używania handheldów, na rzecz większych urządzeń, jak wzmacniane tablety, co jego zdaniem wynika z wygody i większych możliwości posługiwania się dużym ekranem.

Ponadto obserwowane są takie sytuacje, że w firmach produkcyjnych zamiast komercyjnych laptopów zamawiane są modele semi-rugged, z uwagi na odporność na pył – nawet gdy użytkownik nie pracuje bezpośrednio na stanowisku produkcyjnym.

Getac działa od 1989 r. Jest to część Grupy MITAC, która w ub.r. osiągnęła 89 mld dol. przychodów. Globalnie marka ma 67 dystrybutorów i 1600 resellerów, 24 partnerów serwisowych na ponad 100 krajów.