Dla porównania w 2014 r. globalny wzrost wyniósł 1,9 proc. Rynek przedsiębiorstw wyróżniał się na plus także w ub.r. Wzrost całego rynku IT wynika m.in. ze zwiększającej się liczby produktów, rozwijającej się oferty rozwiązań freeware’owych, a co za tym idzie – większej konkurencji między dostawcami usług i produktów.

– Coraz bardziej zaawansowane rozwiązania IT stają się dostępne dla coraz szerszej grupy konsumentów. Jednak jest coraz mniej istotnych różnic pomiędzy produktami. W tej sytuacji firmy oferujące np. telefony komórkowe albo usługi związane z przechowywaniem danych muszą obniżać ceny, aby zwiększyć sprzedaż lub utrzymać ją na dotychczasowym poziomie – komentuje Michał Grabarz,  dyrektor ds. usług IT w Infosys BPO Europe.

Najszybciej rosnącym w br. segmentem rynku według Gartnera będzie oprogramowanie dla firm (+5,5 proc.). Światowe wydatki na ten cel mają wynieść 335 mld dol. Rośnie zapotrzebowanie na programy dostosowane do potrzeb konkretnych organizacji. Większy popyt widać zwłaszcza ze strony podmiotów obsługujących dużą liczbę klientów, np. banków. Jest to związane m.in. z rozwojem płatności mobilnych. W 2015 r. prognozowany wzrost w tym segmencie wyniesie 60,8 proc. (według World Payments Report).

– Od płatności mobilnych za pomocą telefonu nie ma odwrotu. Stworzenie odpowiedniego środowiska aplikacyjnego to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi staje obecnie sektor bankowy – mówi Tomasz Kaczyński, Business Development Manager w Capgemini.

Kolejnym dynamicznie rozwijającym się segmentem światowego rynku IT pozostają urządzenia. W 2015 r. środki przeznaczone na ten cel mogą sięgnąć 732 mld dol. (+5,1 proc.). Zdaniem ekspertów w najbliższych latach można spodziewać się na tym rynku najciekawszych nowych trendów, np. związanych z Internetem rzeczy. Według prognoz Accenture Internet rzeczy przeobrazi sektory, które łącznie odpowiadają za 2/3 światowej produkcji. Do 2030 r. może przynieść całej globalnej ekonomii dodatkowe 14,2 bln dol.

Wartość sprzedaży sprzętu będzie rosła dzięki urządzeniom mobilnym, głównie telefonom komórkowym z dolnej i najwyższej półki. Warto zauważyć, że zmienia się rynek urządzeń drukujących. Producenci przygotowują rozwiązania do tworzenia przez użytkowników własnych, prostych aplikacji, co pozwala np. firmie ubezpieczeniowej skanowanie wniosków o odszkodowanie bezpośrednio do swojego sytemu. Ponadto użytkownik może dostosowywać interfejs.