Edge 1000 ma 3-calowy ekran dotykowy, który można obsługiwać w rękawiczkach. Parametry wyświetlania dostosowywane są do wybranego trybu pracy (jazda po drogach, rekreacyjna, górska). Urządzenie sparowane ze smartfonem umożliwia sygnalizację połączeń przychodzących, SMS-ów, e-maili. Edge można także zsynchronizować z kamerką Garmina. Dostępna jest również opcja bezprzewodowego sterowania z pomocą pilota.

W Edge 1000 zainstalowano mapy rowerowe Garmina. Dane przechowywane są w wewnętrznej pamięci, dzięki czemu dostęp do nawigacji i informacji o wynikach wyszukiwania nie jest uzależniony od zasięgu sieci komórkowej. Aktualizacje map są bezpłatne.

Urządzenie umożliwia przesyłanie danych do mediów społecznościowych. Dostęp do serwisu Garmin Connect pozwala np. sprawdzić wyniki innych osób, które przejechały tę samą trasę (o ile oczywiście je przesłały na portal Garmina). Edge 1000 jest kompatybilny z czujnikami prędkości, rytmu jazdy, tętna, wagami. Ich wskazania można śledzić na ekranie. Dzięki integracji z elektronicznym systemem zmiany przełożeń Shimano Di2 na wyświetlaczu pokazuje się również aktualne przełożenie.

Sugerowane ceny detaliczne Edge 1000: 499 euro (2060,87 zł po kursie 4,13 zł za 1 euro) i 579 euro w zestawie z czujnikami (2391,27 zł).