Ceny DRAM idą w górę w zawrotnym tempie. W II kw. 2021 r. stawki będą wyższe już o 18 – 23 proc. niż w I kw. 2021 r. – prognozuje TrendForce.

Jeszcze miesiąc temu analitycy zakładali, że będzie drożej „tylko” o 13 – 18 proc., co i tak oznaczało spore przyspieszenie wzrostu cen w porównaniu z I kw. br. (3 – 8 proc. kw./kw).

Co nowego w negocjacjach

Prognozy dotyczą stawek kontraktowych i są oparte na informacjach o rozmowach między dostawcami DRAM i producentami PC.

Jak zaznaczono, negocjacje nie zostały jeszcze sfinalizowane, jednak według bieżących transakcji, jak do tej pory, średnia cena popularnych modułów DDR4 1G*8 2666 Mb/s wystrzeliła już o prawie 25 proc. w porównaniu do I kw. 2021 r.

Producenci chcą rzucić na rynek więcej komputerów

Galopujące ceny to efekt braków pamięci na rynku, w sytuacji, gdy producenci komputerów zamierzają dostarczyć na rynek więcej sprzętu.

Szacuje się, że firmy ODM PC zwiększą kwartalną produkcję notebooków o blisko 8 proc. w porównaniu z I kw. 2021 r. (choć niektórzy liczą na dwucyfrowy wzrost).

Co istotne, w ocenie analityków wskaźniki szczepień przeciwko Covid-19 pozostają stosunkowo niskie na całym świecie, co oznacza, że ​​zdalna praca i edukacja prawdopodobnie będą się utrzymywać i tworzyć stały popyt na notebooki, tym samym jeszcze bardziej nakręcając wzrost cen DRAM.

Serwery – firmy zaczynają więcej zamawiać

Rosną również stawki w innych kategoriach pamięci, tym specjalizowanych DDR3 i DDR4, DRAM mobilnych i graficznych.

W szczególności podwyżki dotyczą serwerowych DRAM. Ten rynek według analityków jest silnie skorelowany z PC, dlatego zanosi się na to, że również w tym przypadku ceny wzrosną bardziej niż dotąd oczekiwano: o 20 – 25 proc.

Za sporymi podwyżkami oprócz niskiej podaży serwerowych DRAM, widocznej już w I kw br., stoi rosnące zapotrzebowanie na urządzenia.

Analitycy odnotowują pozytywny zwrot w przedsiębiorstwach w kierunku inwestycji w IT. Ponadto potrzeba coraz więcej serwerów i pamięci do obsługi usług w chmurze.

Jednocześnie TrendForce uważa, że w II kw. br. nie powinno być problemów z dostępnością serwerów.

Trzej gracze dyktują warunki

Dostawcy DRAM mają korzystniejszą pozycję w negocjacjach kontraktowych, ponieważ rynek DRAM jest oligopolem – trzy największe marki (Samsung, SK Hynix i Micron) kontrolują ponad 90 proc. rynku, w tym tylko Samsung 42 proc. (wg danych Statista za IV kw. 2020 r.). W takim układzie analitycy nie spodziewają się, że podwyżki będą niskie.

Jak zastrzeżono, rzeczywisty wzrost cen będzie zależał od mocy produkcyjnych, przydzielonych do poszczególnych kategorii DRAM.

Prognoza wzrostu cen DRAM w II kw. 2021 r. w porównaniu do I kw. 2021 r.

Rodzaj pamięciSkorygowana prognozaPoprzednia prognoza z marca br.
PC DRAM23 – 28 proc.13 – 18 proc.
Serwerowe DRAM20 – 25 proc.do 20 proc.
W sumie18 – 23 proc.13 – 18 proc.
Źródło: TrendForce