Według danych z badania „G Data Malware Raport 2012” cybeprzestępcy coraz częściej atakują właścicieli smartfonów i tabletów z Androidem. W II poł. 2012 roku liczba nowo wykrytych zagrożeń na urządzenia mobilne zwiększyła się prawie pięciokrotnie w stosunku do I poł. 2012 r. W końcu ub.r. zidentyfikowano już ponad 140 tys. unikalnych złośliwych programów. Co gorsza ich liczba szybko rośnie z miesiąca na miesiąc. Np. w październiku odnotowano 22,4 tys. nowych zagrożeń, w listopadzie – już 28,7 tys., a w grudniu – 32,5 tys.

Atakując Androida, sprawcy używają koni trojańskich, wykorzystują także zmodyfikowane kopie znanych aplikacji oraz programów, które z pozoru zawierają przydatne funkcje (np. informują o pogodzie).

– Bez przerwy odnotowujemy nowe warianty złośliwego oprogramowania – mówi Ralf Benzmüller, szef G Data SecurityLabs. – Przestępcy nie skupiają się jedynie na jego rozprzestrzenianiu. Wzrasta także liczba prób łączenia zainfekowanych urządzeń mobilnych w botnety.

W 2012 r. liczba nowych wirusów na urządzenia z Windowsem ustabilizowała się. Przestępcy zrezygnowali z masowych ataków, skupiając się na przygotowaniu bardziej zaawansowanych i złożonych aplikacji – stwierdza G Data. Z końcem 2012 roku łączna liczba wykrytych nowych zagrożeń na system Windows wynosiła 2,6 mln. W II poł. ub.r. pojawiło się ich ponad 1,2 mln (wzrost o 123 tys. w odniesieniu do I poł. ub.r.) – czyli nadal dużo więcej niż w przypadku Androida.

Fachowcy od bezpieczeństwa w G Dacie prognozują, że złośliwe oprogramowanie na system Google’a będzie groźniejsze, a liczba ataków wzrośnie. Przestępcy nadal będą posługiwać się trojanami i oprogramowaniem adware. Z kolei liczba ataków na system Microsoftu nie będzie zwiększała się w takim tempie jak dotychczas, ale jest też zła wiadomość – w kolejnych miesiącach cyberprzestępcy skupią się na ulepszaniu złośliwego oprogramowania, innymi słowy poprawią „jakość” swoich „produktów” na Windows.

Jako nowy cel ataku G Data wskazuje komunikację NFC (Near Field Communication), ponieważ coraz więcej smartfonów jest wyposażonych w chip NFC, umożliwiający używanie telefonu do płatności zbliżeniowych. Przybędzie także złośliwego oprogramowania przeznaczonego na więcej niż jeden system operacyjny – prognozują eksperci G Daty.