Brytyjski dystrybutor Westcoast i niemiecka Komsa połączą siły. W ramach ogłoszonego „strategicznego partnerstwa” Westcoast będzie stopniowo przejmował udziały od założycieli Komsy, najpóźniej do 2025 r. Nie ujawniono wartości przejęcia. Potrzebna jest jeszcze zgoda regulatorów.

W sumie obie firmy generują rocznie 5,5 mld euro obrotów, zatrudniają ponad 2,2 tys. pracowników, mają ponad 400 partnerów technologicznych i 30 tys. partnerów handlowych.

Do grupy Komsa należy Komsa AG, której spółką córką jest Komsa Polska. Firma z siedzibą we Wrocławiu działa od 1999 r.

Konwergencja IT i telekomunikacji

Najsilniejszym czynnikiem wzrostu połączonych dystrybutorów ma być konwergencja IT i telekomunikacji. Celem fuzji jest też czerpanie większych korzyści z trendów związanych 5G, przetwarzaniem w chmurze i pracą mobilną.
„Głównym motorem napędowym jest konwergencja infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej, która umożliwia firmom korzystanie z zupełnie nowych aplikacji i zwiększanie produktywności” – twierdzi dyrektor generalny i finansowy Komsy, Pierre-Pascal Urbon.

Według niego przykładem jest integracja oprogramowania do współpracy w chmurze, takiego jak Teams, z infrastrukturą firmy.

„Aby osiągnąć wzrost wydajności, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu, usług i specjalistycznego doradztwa. Fuzja z Westcoast umożliwia nam dodanie IT do naszej wiedzy sektorowej w dziedzinie telekomunikacji. Ma to dla nas wielką wartość strategiczną” – twierdzi CEO Komsy.

Plany ekspansji

Niemiecki dystrybutor zapowiada m.in. ofertę device-as-a-service – wynajmu i obsługi smartfonów, oraz ekspansję w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji i Niemczech. Z kolei Westcoast uzyskuje dostęp do rynku niemieckiego.

Komsa wnosi do naszego partnerstwa rozległą wiedzę w dziedzinie Unified Communications. Doświadczenie w tworzeniu zwinnych struktur jest również strategicznie ważne dla Westcoast” – mówi Joe Hemani, prezes i założyciel brytyjskiego dystrybutora.

CEO Komsy Pierre-Pascal Urbon po finalizacji fuzji pozostanie na swoim stanowisku. Będzie również szefem rady dyrektorów Westcoast. Założyciele Komsy: Gunnar Grosse i Jürgen Unger zrezygnują z funkcji w radzie nadzorczej, a Kerstin Grosse pozostanie przewodniczącą rady nadzorczej.

Komsa działa od 30 lat. W roku 2021/22 osiągnęła największą sprzedaż w swojej historii – 1,4 mld euro wobec 1,3 mld euro przed rokiem (+5 proc.). Firma korzystała na trendzie pracy mobilnej i cyfrowej edukacji. Pozyskała Microsoft jako partnera technologicznego Azure i Office 365.

Holding Westcoast wypracował w 2021 r. 3,6 mld funtów obrotów. Jest największym dystrybutorem w Wielkiej Brytanii. Działa od 38 lat.