Przewiduje się, że do 2026 r. przychody ze sprzedaży routerów i przełączników dla dostawców usług zbliżą się do wartości 76 mld dol., co oznacza średnio 2 proc. wzrostu co roku – według Dell’Oro Group.

Wzrost nie wygląda imponująco, ale rynek okazuje się odporny na zawirowania. Prognoza z lipca 2022 r. pozostaje zgodna z prognozą ze stycznia 2022 r., pomimo że w ciągu ostatniego pół roku sporo się działo, a teraz nastał czas inflacji i niepewności gospodarczej.

„Wierzymy, że fundamenty rynku routerów dla dostawców usług pozostaną zdrowe w okresie prognozy” – twierdzi Ivaylo Peev, starszy analityk w Dell’Oro Group.

Dell’Oro spodziewa się, że przyjęcie technologii routingu 400 Gb/s w sieciach WAN i aplikacjach data center interconnect (DCI) powinno nadal napędzać wzrost w tym segmencie, umożliwiając zarówno dostawcom usług telekomunikacyjnych, jak i chmurowych rozszerzenie ich sieci i zwiększenie przychodów.

Przewiduje się, że segment dostawców usług w chmurze będzie się rozwijał szybciej niż telekomunikacyjny w najbliższych latach.

Moduły optyczne ZR dalekiego zasięgu, które obsługują odległości do 120 km i są oparte na specyfikacjach 400ZR, stworzą nowe zastosowania dla routerów SP Core. Dell’Oro przewiduje stopniowy wzrost liczby modułów 400ZR używanych z portami 400GE.

„Szał wydatków” w Chinach

Jak stwierdzono, w Chinach rozpoczął się „szał wydatków na infrastrukturę”, aby zaradzić spowolnieniu gospodarczemu. W inwestycjach kładzie się nacisk na udogodnienia dla superkomputerów, przetwarzanie w chmurze i AI.

Jeśli ten poziom i koncentracja rządowych środków zostanie utrzymana przez następne cztery kwartały, chińscy dostawcy usług mogą przyspieszyć i zwiększyć swoje wydatki na inwestycje sieciowe – mówi prognoza.