Fujitsu zapowiedział zamknięcie fabryki sprzętu w Augsburgu w Niemczech, która produkuje płyty główne, notebooki, desktopy, serwery i macierze. Zakład zatrudnia 1,5 tys. osób. Produkcja zostanie przeniesiona do Japonii najpóźniej do września 2020 r., a obiekt pójdzie na sprzedaż – zapowiedziało Fujitsu.

Koncern przekonuje, że w Japonii zaletą będzie szybsza logistyka i większa elastyczność produkcji. Zapewnia przy tym, że dystrybucja i serwis urządzeń będą kontynuowane przez dotychczasową sieć partnerów. Firma wyjaśnia również, że zdecydowała się na reorganizację działu produkcji także z powodu zmian na rynku IT, gdzie na znaczeniu zyskują usługi. Zapowiada inwestycje w kompetencje obejmujące usługi.

Według danych z 2016 r. codziennie z taśm fabryki w Augsburgu zjeżdżało do 21 tys. jednostek sprzętu (12 tys. komputerów, 8 tys. płyt i ok. 1 tys. serwerów i pamięci masowych), a tygodniowo dokonywano ok. 2,5 tys. modyfikacji i zmian w konfiguracjach. W ostatnich latach inwestowano w fabryce w systemy ograniczające zużycie energii i emisję CO2.