Fujitsu w końcu września br. zamknął swoją fabrykę w Augsburgu w Niemczech. Koniec produkcji zapowiedziano 2 lata temu.

Zakład był największym takim podmiotem w Europie. Dziennie z taśm zjeżdżało do 12 tys. komputerów i urządzeń thin client, do 1 tys. serwerów i macierzy oraz do 8 tys. płyt głównych do PC i serwerów – według danych z 2016 r. Hale zajmowały 8 tys. mkw. powierzchni, a cały teren – 18 tys. mkw. Ostatnio fabryka zatrudniała 1,4 tys. osób.

Ostatnie serwery zmontowano w sierpniu. Potem nastąpił demontaż maszyn. Jak na razie opuszczony obiekt czeka na nowego właściciela lub najemcę. W 2019 r. jedynie część technologii produkcji płyt głównych przejęła niemiecka firma Kontron, dostawca systemów IoT i wbudowanych.

Ruszy centrum serwisowe

Fujitsu pozostanie w Augsburgu. W nowej lokalizacji w listopadzie uruchomi centrum serwisowe, zatrudniające 350 pracowników. Wcześniej firma zapewniała, że zostanie utrzymany serwis sprzętu jak i dotychczasowe kanały dystrybucji.

Koniec 34-letniej historii fabryki przypadł akurat na czas pandemii, gdy gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na PC, a załamanie produkcji w Chinach na początku roku i problemy z transportem obnażyły słabe strony uzależnienia europejskich klientów od fabryk znajdujących się w Azji. Fabryka w Augsburgu nie pomogła w uzupełnieniu braków, bo ostatnio montowała komputery stacjonarne, na które zapotrzebowanie zmniejszyło się w br.

AKTUALIZACJA (16.10)

Fujitsu zapewniło, że po zamknięciu fabryki w Augsburgu produkcja w Europie nadal będzie utrzymana. Przejmą ją partnerzy firmy.

„Zakończenie produkcji elementów komputerowych w Augsburgu nie jest jednoznaczne z zakończeniem przez Fujitsu produkcji w Europie, a jedynie zmianą modelu zarządzania” – poinformował Dariusz Kwieciński, prezes zarządu Fujitsu Polska.

„Za realizację komponentów będą odpowiedzialni europejscy partnerzy marki Fujitsu. Taki model jest przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby rynku oraz gwarantem większej elastyczności i wydajności przedsiębiorstwa.” – zapewnia Dariusz Kwieciński.