Freelancerzy IT zarabiają najlepiej wśród różnych specjalizacji „wolnych strzelców”, badanych przed Useme. Otóż 30 proc. deklaruje, że zarabia w miesiącu od 10 tys. zł w górę.

Jednak 30 proc. pytanych utrzymuje, że zarabia najwyżej 2 tys. zł w miesiącu.

Takie stawki nie zaskakują, skoro wielu respondentów dopiero zaczyna działać w zawodzie – połowa pytanych ma staż pracy najwyżej 2 lata. Najbardziej doświadczonych z 10-letnim stażem jest 16 proc.

Co ciekawe, freelancerzy IT twierdzą, że nie pracują wiele – aż 45 proc. z nich mniej niż 4 godz. dziennie. Pracę dłuższą niż 10 godz. na dobę deklaruje jedynie 6 proc. pytanych.

Większość ma w miesiącu 1-2 zlecenia, ale niemała grupa (16 proc.) na tle innych specjalizacji realizuje głównie długoterminowe (kilkumiesięczne) projekty.

Natomiast web deweloperzy, zajmujący się budowaniem stron www i sklepów online, muszą pogodzić z dużo niższymi stawkami. Jest to grupa, wśród której najmniejszy odsetek freelancerów, jedynie 2 proc., deklaruje zarobki powyżej 10 tys.

Połowa pracuje dla zagranicy

Aż 52 proc. ankietowanych freelancerów IT przyznało, że pracuje również nad projektami spoza Polski, np dla firm z USA. Stosunkowo duży odsetek – 16 proc. – pracuje dla korporacji. Większość dla MŚP.

Natomiast rzadko zlecenia spoza Polski podejmują deweloperzy, którzy budują strony www i sklepy online.

Wśród webdeveloperów i programistów absolwentami studiów wyższych jest 58 proc. oraz 54 proc. respondentów. Co ciekawe, największy odsetek specjalistów z wykształceniem średnim wśród freelancerów jest w branży programowania i IT – 45 proc., co zapewne wynika z tego, że tutaj liczą się bardziej umiejętności niż dyplom.

Badanie Useme zrealizowano w maju 2022 r. na próbie 1132 freelancerów.