Data4 zapowiada, że w pierwszym półroczu 2023 uruchomi pierwszy obiekt w podwarszawskim kampusie centrum danych, budowanym w Jawczycach pod Warszawą.

Ośrodek powstaje na 4-hektarowej działce i będzie składał się z 4 budynków o łącznej powierzchni 15 tys. mkw netto (35 tys. mkw brutto). Pierwszy z nich zajmie powierzchnię 7,2 tys. mkw brutto (2,2 tys. mkw netto, 8 MW mocy).

Docelowa moc kampusu to 60 MW. Inwestycję ogłoszono w styczniu 2022 r. Wówczas jej wartość oceniano na 1 mld zł. Jest skierowana zarówno na polski rynek hostingu danych, jak i dostawców rozwiązań chmurowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Nasz kraj jest jednym z najszybciej rozwijających się państw w obszarze centrów danych. Start działalności pierwszego budynku w warszawskim kampusie planowany jest już na wiosnę tego roku. A to dopiero początek naszej ekscytującej drogi w Polsce” – komentuje Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.

Firma ogłosiła również plan inwestycyjny o wartości ponad 1 mld euro w Niemczech. W Hanau niedaleko Frankfurtu Data4 nabyła 25-hektarowy teren i planuje przekształcić byłą bazę wojskową w jeden z największych w Europie kampusów centrum danych o mocy 180 MW.

Data4 ma 29 centrów danych, jest obecna Francji, Włoszech, Hiszpanii, Luksemburgu i Polsce. Jak zapewnia, na kontynencie posiada znaczne rezerwy gruntów i mocy, które zostaną rozszerzone dzięki nowej inwestycji do poziomu 185 ha i 843 MW.