Z danych z ankiety przeprowadzonej przez PwC wynika, że zwiększenie inwestycji w ochronę jest związane z rosnącym zagrożeniem cyberprzestępczością. W 2015 r. liczba wykrytych incydentów zwiększyła się o 38 proc. wobec 2014 r. Straty finansowe spadły jednak o 5 proc. Zwłaszcza partnerzy biznesowi okazują się coraz bardziej istotnym problemem dla ochrony danych – liczba związanych z nimi incydentów zwiększyła się w ciągu roku o 22 proc.

Wśród inicjatyw strategicznych mających na celu poprawę bezpieczeństwa zwraca uwagę duże zainteresowanie ochroną w chmurze – większość firm w nią inwestuje według deklaracji respondentów (69 proc.). Chodzi np. o takie funkcje jak monitoring i analiza w czasie rzeczywistym, zaawansowana autentykacja, zarządzanie dostępem. Z kolei 59 proc. wdrożyło narzędzia do analizy Big Data, aby zwiększyć ochronę danych. Np. część łączy je z istniejącą infrastrukturą zarządzania bezpieczeństwem (SIEM). Według raportu zabezpieczenia powiązane z danymi pozwalają organizacjom łatwiej wychwycić anomalie w ruchu sieciowym i szybciej reagować na incydenty.

Ponad połowa organizacji (58 proc.) deklaruje, że ma ogólne rozwiązania zabezpieczające, 53 proc. – inwestuje w szkolenia pracowników, 52 proc. ustanowiła standardy współpracy z partnerami mające na celu lepszą ochronę, a 48 proc. wdrożyło aktywny monitoring i analizę zabezpieczeń.

Coraz większy wpływ na decyzje związane z ochroną cyfrową ma kierownictwo firmy i dyrektorzy odpowiedzialni za ochronę. W 45 proc. organizacji zarządy uczestniczą w kształtowaniu polityki bezpieczeństwa. W 54 proc. organizacji powołano dyrektora odpowiedzialnego za cyberochronę. Tacy menedżerowie powinni mieć kompetencje nie tylko z zakresu zabezpieczeń, lecz także zarządzania ryzykiem, polityki korporacyjnej i znać ogólne cele biznesowe organizacji.

Jeśli chodzi o wielkość inwestycji w 2015 r., to najwięcej respondentów wskazało przedział od 1 mln do 4,9 mln dol. (19,98 proc.). Sporo firm deklaruje ponad 10-milionowe wydatki w dolarach (15,48 proc.) jak i dużo mniejsze – od 100 tys. dol. do 500 tys. dol. (13,44 proc.). Mniej niż 50 tys. dol. w ub.r. wydało na ochronę cyfrową 12,64 proc. pytanych organizacji.

W ankiecie wzięło udział ok. 10 tys. przedstawicieli kadry kierowniczej przedsiębiorstw ze 127 krajów, w tym CEO, dyrektorów odpowiedzialnych za IT, dyrektorów finansowych, członków zarządów spółek.