W tym roku deklaracje podatkowe VAT-7 i VAT-7K oraz plik JPK_VAT zostaną zastąpione nowymi strukturami podatkowymi JPK_V7M (rozliczenia miesięczne) i JPK_V7K (rozliczenia kwartalne). Duże firmy muszą wdrożyć nowe przepisy od 1 kwietnia br., a mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa – od 1 lipca br.

Konfederacja Lewiatan ostrzega, że przedsiębiorstwa nie są w stanie w tak krótkim czasie dostosować się do nowych, skomplikowanych przepisów. Apeluje o przesunięcie terminu co najmniej do 1 stycznia 2021 r.

Masa rzeczy do zrobienia

Lewiatan przytacza szereg argumentów. Otóż przekonuje, że JPK_V7M /V7K to nowa, skomplikowana struktura, która wbrew powszechnie panującemu przekonaniu nie tylko połączy JPK_VAT z formularzem deklaracji VAT, ale przede wszystkim wymusza dokonanie przez firmy czasochłonnej i wielowymiarowej analizy -w obszarze grup produktów i usług, typów (procedur) transakcji oraz typów dokumentów w celu ich nowego oznaczenia w systemach księgowych.

Nowe prawo wymusza też zmianę istniejących procesów, schematów księgowych, a w niektórych przypadkach nawet wprowadzenie zupełnie nowych procesów, aby uzyskać z systemów księgowych wymagane dane i informacje – wyjaśnia organizacja przedsiębiorców.

Na dodatek wciąż brakuje objaśnień resortu finansów i wiedzy jak interpretować niektóre pola nowej struktury.

Zwłaszcza duże przedsiębiorstwa mają problem – na wprowadzenie nowej struktury zostało im dwa miesiące, a muszą się tym zająć równocześnie z innymi obowiązkami wobec fiskusa, jak sporządzenie sprawozdania finansowego za 2019 r. i przygotowanie rocznego rozliczenia CIT. Do tego trzeba wdrożyć przepisy wprowadzające nową matrycę VAT. Zdaniem konfederacji wszystko razem oznacza ogromne obciążenie dla firm.

KAS roboczo udostępniła nowe struktury. W ocenie fiskusa likwidacja VAT-7 uprości rozliczenia dla przedsiębiorców, ułatwiając przy tym wykrywanie nadużyć.