Podczas pandemii tylko 36 proc. europejskich firm zainwestowało w technologie wspierające pracę zdalną – wynika z badania na zlecenie Ricoh – mimo że taki model funkcjonuje już w wielu organizacjach już od dobrego od 1,5 roku.

Co zastanawiające, dzieje się tak pomimo dużej świadomości korzyści z wdrożenia np. rozwiązań umożliwiających cyfryzację i automatyzację wielu zadań. Ich pozytywny wpływ na wzrost efektywności widzi aż 53 proc. ankietowanych pracodawców.

Pracownicy mają 73 minuty na najważniejsze zadania

Aż 69 proc. pracodawców jest przekonana, że ich podwładni na kluczowe obowiązki poświęcają 180 minut, czyli 3 godz., każdego dnia pracy.

Choć to nie wydaje się wiele, pracownicy przyznali, że poświęcają znacznie mniej czasu na najważniejsze zadania – przeciętnie jedynie 73 minuty w ciągu dnia.

Co robią przez resztę czasu pracy? Jak się okazuje, większość dnia roboczego zajmują im mało ważne obowiązki i spotkania.

Zdaniem ekspertów wprowadzenie rozwiązań cyfryzacji i automatyzacji to recepta na uwolnienie pracowników od żmudnych i nieefektywnych działań.

W ich ocenie brak inwestycji w technologie wspierające pracę zdalną i hybrydową negatywnie wpływa na efektywność pracy i zaangażowanie pracowników.

Inwestycje są nieuniknione

Zmiany w sposobie pracy wydają się być nieuniknione, zwłaszcza, że jedynie 27 proc. przedstawicieli kadry zarządzającej wierzy w to, że ich firma w ciągu najbliższych 12 miesięcy powróci do w pełni stacjonarnego modelu.

Z kolei pracodawcy nadal bardzo mocno cenią wspólną pracę w biurze – 54 proc. wskazuje ją jako kluczową dla sukcesu firmy.