Dyrektorzy finansowi zamierzają agresywnie ciąć koszty, by ograniczyć negatywny wpływ pandemii na ich przedsiębiorstwa – wynika z badania Gartnera. Ograniczenia obejmą wiele obszarów, w tym IT. W br. budżety na informatykę już zostały okrojone przeciętnie o 5 proc. lub więcej wobec 2019 r. Planowane są jednak redukcje o kolejne 5 proc. – przewidują ankietowani CFO. W sumie więc można spodziewać uszczuplenia funduszy na IT co najmniej o 10 proc. w porównaniu z ub.r.

"Dyrektorzy finansowi nie są pewni, czy będą potrzebować tak dużo wdrożeń projektów IT, takiej skali rekrutacji pracowników, sprzedaży albo wsparcia procesów transakcyjnych. To generuje presję na obniżenie budżetów na IT, HR, sprzedaż i finanse w krótkim terminie" – mówi Alexander Bant, analityk Gartner Finance.

Inwestycje w przyszły wzrost

Jednak w 2021 r. CFO zapowiadają zahamowanie redukcji budżetów na informatykę. Powinny one wzrosnąć przeciętnie o 0,8 proc. wobec 2020 r. Natomiast na działy sprzedaży będzie o 1,6 proc. więcej środków.

Według analityka oznacza to, że CFO nie oczekują długiego okresu spadków przychodów, a inwestując w IT i sprzedaż zamierzają przygotować firmę na przyszłe wzrosty. W segmencie informatycznym Gartner spodziewa się inwestycji w pracę zdalną, nowe rozwiązania ułatwiające dostarcie do konsumentów oraz zwiększające efektywność działania firmy.

Marketing na szczycie listy cięć

W 2021 r. nadal jednak będą ograniczane nakłady w wielu obszarach, jak marketing (-1,8 proc.), HR, finanse, działy prawne (między 1,6 a 6 proc.)

W przyszłym roku CFO spodziewają się normalizacji w wielu branżach. Sporo z nich uważa, że Covid-19 pomógł odkryć nowe, bardziej wydajne sposoby pracy, które zamierzają wykorzystać by zracjonalizować koszty w 2021 r.

W 2020 r. numerem 1 na liście CFO dotyczącej ograniczenia budżetów jest marketing. Wcześniej ograniczono nakłady o 14 proc., dodatkowo pójdą w dół o 11 proc. (w sumie -25 proc. wobec 2019 r.). Znaczące jest też ograniczenie nakładów na nieruchomości (w sumie -15 proc. w br.), co wskazuje, że CFO przewidują korzystanie w większej skali z pracy zdalnej.

 

Przewidywane redukcje budżetów w różnych obszarach

W badaniu przeprowadzonym w dniach 14 – 28 maja wzięło udział 103 dyrektorów finansowych.