Aż 14 firm z Polski znalazło się w tegorocznym rankingu najlepszych miejsc pracy w Europie – Great Place to Work. To jak dotychczas najlepszy wynik w historii konkursu.

Lista liczy łącznie 150 przedsiębiorstw w 4 kategoriach (firmy małe, średnie, duże oraz międzynarodowe).

Spółki informatyczne stanowią najliczniejszą grupę wśród zwycięzców (32 proc.).

Tegoroczne zestawienia powstały w oparciu wyniki ankiet, w których wzięło udział blisko 600 tys. pracowników z 1545 firm z całej Europy. Są to przedsiębiorstwa, które wcześniej w tym roku osiągnęły wysoką pozycję w konkursach Great Place to Work w swoich krajach (wyniki polskiego konkursu ogłoszono w maju br.).

Korporacje międzynarodowe musiały ponadto spełnić dodatkowe kryterium: wykazać, że potrafią tworzyć świetne miejsca pracy w wielu państwach Europy, o czym świadczy obecność na co najmniej trzech krajowych listach.

Firmy IT z Polski w każdym rankingu

W zestawieniu 50 dużych firm (ponad 500 pracowników) – najlepszych miejsc pracy w Europie – drugie miejsce zajęło Sii Polska. Spółka znalazła się wśród liderów już po raz czwarty.

Na liście 50 średnich firm (50-500 osób), gdzie według badania świetnie się pracuje, Polskę reprezentują dwie spółki informatyczne: Idego Group (29) oraz SoftServe Poland (32).

Covenant.dev (miejsce 20) to kolejna polska firma informatyczna, tym razem na liście 25 najlepszych małych miejsc pracy (do 50 pracowników).

W kategorii 25 firm międzynarodowych również są podmioty IT, których polskie oddziały wyróżniono w gronie najlepszych miejsc pracy. Najwyżej wśród nich oceniono Cisco, które zajęło 3 miejsce, a nieco dalej znalazł się SAS Institute (8).

Ponadto wysoko uplasowały się Salesforce (4) i Cadence (16), jednak w ich przypadku polskie oddziały nie zmieściły się w czołówce krajowych zestawień Great Place to Work w br.

Covenant.dev, Idego Group i Sii Polska to przedsiębiorstwa, w których są najlepsze warunki do pracy w kraju. Każde było nr 1 w swoich kategoriach (małe, średnie i duże firmy) w tegorocznym rankingu Great Place to Work Polska.

Wellbeing wyróżnia świetne miejsca pracy w 2021 r.

Co roku firmy pretendujące do tytułu najlepszego miejsca pracy muszą skonfrontować się z opiniami swoich pracowników, wyrażonymi w anonimowych ankietach.

Oceniają oni środowisko pracy w firmie, biorąc pod uwagę takie aspekty jak: wzajemne zaufanie, innowacyjność, wartości firmy i przywództwo.

Dodatkowo organizacja Great Place to Work analizuje, jak skutecznie przedsiębiorcom udaje im się tworzyć dobre środowisko pracy dla każdej osoby z zespołu, bez względu na to, kim ona jest i czym się zajmuje.

„Nowy standard opieki nad pracownikami”

W  tym roku w ocenach pracowników na pierwszy plan wysunęło się dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, co można tłumaczyć wpływem pandemii. Średnio 85 proc. osób z firm, które znalazły się na liście 150 podmiotów europejskiego Great Place to Work stwierdziło, że dobrze czuje się w pracy.

Ich dobrostan określały takie czynniki, jak poczucie opieki i troski ze strony pracodawcy oraz przekonanie, że pracują w „zdrowym” miejscu pracy.

„Najlepsze miejsca pracy w Europie wyznaczyły nowy standard opieki nad pracownikami” – komentuje Michael C. Bush, dyrektor generalny Great Place to Work – „Te firmy są prowadzone przez liderów, którzy chcą i potrafią wspierać potrzeby swoich pracowników. Tworzą elastyczne środowiska pracy, w których każdy może się rozwijać, bez względu na to, kim jest i co robi dla firmy.”