FileMedic to założona na początku 2011 r. spółka, która kilka miesięcy temu wprowadziła na rynek własny pakiet zabezpieczający. Należy do grupy NetArt. Szefem zespołu, pracującego nad nowym rozwiązaniem (oraz udziałowcem firmy) jest Mateusz Sell, ostatni prezes MKS (spółka jest w stanie upadłości) i syn twórcy mks_vira – Marka Sella. Oprogramowanie można kupić poprzez Internet (pakiet z licencją na 1 stanowisko z aktualizacjami przez 1 rok kosztuje 49 zł brutto, a na 3 stanowiska – 99 zł). Użytkownicy końcowi mogą także otrzymać od producenta licencję za darmo – pod pewnymi warunkami – poprzez Facebooka.

Prezes FileMedic, Piotr Nowak, poinformował, że firma stawia na niskokosztowe metody dystrybucji. Do klientów dociera m.in. poprzez partnerów NetArt (firmy z różnych branż). Według spółki na pakiecie FileMedic Antyvirus mogą także zarabiać sprzedawcy i dystrybutorzy. Pomysł na biznes jest następujący: po zawarciu umowy z FileMedic reseller mógłby oferować klientom za darmo wersje próbne programu, które producent dostarcza na płytach (np. dawać przy kasie w sklepie, dołączać do przesyłki z innym towarem ze sklepu internetowego, oferować klientom biznesowym). Jeśli zachęcony w ten sposób klient kupi pełną wersję pakietu, reseller rozprowadzający wersję trial otrzymuje prowizję od producenta (według FileMedic dzięki kodom programu można sprawdzić, który z partnerów oferował wersję próbną, później przekształconą w pełny pakiet).

Prezes spółki zapewnia, że prowizje dla partnerów mogą sięgać nawet 50 proc. ceny programu  – Jeśli chodzi o współpracę z handlem, zaczynamy od największych graczy, dużych sklepów internetowych – poinformował Tomasz Krawczyk, Managing Director FileMedic. Jego zdaniem resellerzy również mogą wejść w ten biznes.

Według producenta jak dotąd sprzedano 5 tys. licencji programu. – Za rok chcemy mieć 100 tys. aktywnych licencji – powiedział Piotr Nowak. Zapewnił, że poprzez bazę klientów NetArtu spółka może dotrzeć do 5 mln stanowisk. Metoda działania jest podobna, jak w przypadku sprzedawców, np. NetArt rozsyła płyty z wersją próbną programu wraz z fakturami, co według spółki oznacza w praktyce zerowe koszty takiej promocji. W I kw. 2013 r. na rynku powinien pojawić się pakiet zabezpieczający FileMedic do urządzeń mobilnych. Producent przymierza się także do sprzedaży za granicą. W II kw. 2013 roku program będzie dostępny za pośrednictwem strony internetowej w wersji angielskiej, a jego promocja oraz sprzedaż poprzez zagraniczne oddziały FileMedic rozpocznie się w Wielkiej Brytanii i USA.

Pytany o sądowy spór między MKS-em (spółka jest w stanie upadłości) a ArcaBitem, obejmujący m.in. prawa do kodów źródłowych mks_vira,  Piotr Nowak zapewnił, że problem ten nie dotyczy FileMedic. – Nic mi nie wiadomo, aby ktoś kwestionował prawa do kodów naszego programu – stwierdził szef spółki.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to FileMedic nie planuje wypuszczania kolejnych wersji programu, np. co rok. Zdaniem szefa spółki klienci tego nie potrzebują. Po odnowieniu licencji FileMedic Antivirus będzie nadal automatycznie pobierał aktualizacje, bez konieczności instalowania nowej wersji programu.

FileMedic prowadzi także prace nad rozwiązaniem zabezpieczającym dla operatorów hostingowych i ISP, w postaci systemu skanującego SMTP.