Ministerstwo Finansów i wielkopolska KAS wykryły firmy, które wyłudzały VAT – twierdzi IAS w Poznaniu. Straty Skarbu Państwa oszacowano na blisko 13 mln zł.

Jak informuje poznańska IAS, w sierpniu 2020 r. komórka szefa KAS ds. STIR (system analizujący konta przedsiębiorstw) i wielkopolska służba skarbowa wytypowały podmioty handlujące sprzętem elektronicznym, które najprawdopodobniej wyłudzały VAT.

Pod koniec września funkcjonariusze służby celno-skarbowej przeszukali biuro podejrzanej firmy w Poznaniu i dwie lokalizacje w Szczecinie.

Według IAS firma wraz z innymi podmiotami pośredniczyła we wprowadzeniu do obrotu fikcyjnych faktur na usługi prawne, które służyły jedynie do wygenerowania kosztów. Na rachunku przedsiębiorstwa zablokowano 1,75 mln zł.

W tej samej sprawie dwa tygodnie wcześniej zablokowano ok. 700 tys. zł na koncie firmy handlującej elektroniką, od której według skarbówki przedsiębiorca nie płacił VAT-u. Straty fiskusa oceniono na ponad 10 mln zł.

KAS poinformowała również o przeszukaniach w 5 firmach w Poznaniu i 5 w woj. mazowieckim. W akcji uczestniczyło 34 funkcjonariuszy KAS. Straty Skarbu Państwa oszacowano na blisko 8 mln zł. W związku z podejrzeniem wystawiania pustych faktur na rachunkach 3 firm zablokowano ponad 400 tys. zł.