Amazon i Brother wspólnie zidentyfikowali grupę z Niemiec, która na dużą skalę nielegalnie przerabiała i kopiowała kasety z tonerem. Podróbki wprowadzono do obrotu na platformie e-commerce, oznaczając je jako oryginalny towar.

Na trop podejrzanych ofert wpadli eksperci ze zwalczającego piractwo zespołu Amazon Counterfeit Crimes Unit. Ich wątpliwości potwierdzili specjaliści Brothera.

Jak się okazało, sprzedawano rzeczywiście oryginalne kasety producenta, ale nie dotyczyło to ich zawartości. Przypuszczalnie oszuści skupowali puste pojemniki, wypełniali je tonerem niewiadomego pochodzenia i oferowali jako oryginały. Mieli też w „asortymencie” całkowite podróbki. W tym przypadku fałszerze skopiowali zarówno pojemniki Brothera, jak i opakowania oraz hologramy. Na razie nie ustalono, skąd pochodził ten towar.

Trop od podejrzanych ofert na Amazonie doprowadził do 18 osób. Wszyscy mieszkają w Niemczech. Zebrane informacje przekazano śledczym. Amazon i Brother wspólnie pozwali tę grupę z powództwa cywilnego.

Dla Amazona jest to pierwszy w Europie wspólny pozew z producentem w takiej sprawie. Wcześniej m.in. koncern poszedł do sądu razem z GoPro, gdy namierzono podróbki kamerek na platformie. W 2021 r. zespół Counterfeit Crimes Unit wg danych firmy wykrył i zablokował na Amazonie ponad 3 mln podejrzanych produktów różnego rodzaju. Tylko w USA złożono ponad 170 pozwów przeciwko oszustom.