Facebook zwiększy zespoły w Europie o 10 tys. osób w ciągu 5 lat – zapowiedzieli przedstawciele firmy. Na razie nie ujawnia, gdzie powstaną nowe miejsca pracy.

Nowi fachowcy mają pomóc w pracach nad Metaverse – określaną jako platformę komputerową nowej generacji. Ma ona wprowadzić nową jakość wirtualnej komunikacji i interakcji, korzystając z doświadczeń rozszerzonej rzeczywistości (AR), AI, chmury i innych znanych dziś technologii, ale wykraczając poza to wszystko (wizja jest np. taka, że ludzie mogliby spotykać się i działać w wirtualnym świecie, uzyskując doznania podobne do rzeczywistych, jak i wchodzić w inne interakcje z osobami, zasobami, danymi). Nowa formuła wymaga opracowania nowych standardów komunikacji i infrastruktury. Metaverse miałby być otwartą i interoperacyjną platformą. Mają nad nią pracować różne firmy, nie będzie ona również własnością konkretnego przedsiębiorstwa.

Metaverse: jeszcze nikt nie wie, co to będzie

„W tym momencie Metaverse jest mniej więcej na tym samym etapie rozwoju, co internet w połowie lat 90. XX wieku. Dużo się o tym mówi, inwestycje rosną” – komentuje George Monaghan, analityk GlobalData.

Jak jednak zauważa, nikt jeszcze nie wie, czym będzie nowa platforma. Porównuje Facebooka i innych zaangażowanych w projekt do inwestorów – wizjonerów z lat 90., którzy postawili na internet, również nie mogąc przewidzieć np. pojawienia się mediów społecznościowych i streamingu wideo.

Facebook i inni chcą być niezastąpieni

„Chcą wejść na poziom infrastruktury i stać się niezastąpionymi” – komentuje analityk plany Facebooka i innych graczy dotyczące nowej platformy.

„Facebook wie, że Metaverse ma niewiele więcej niż tylko potencjał. Inwestycja, którą obserwujemy, pokazuje, że giganci technologiczni naprawdę wierzą, że Metaverse zmieni nasze życie” – mówi Monaghan.