Facebook i Instagram wyjdą z Europy, jeśli nie zostaną sprecyzowane zasady transferu danych z Unii Europejskiej do USA – ostrzega koncern Meta w sprawozdaniu finansowym za 2021 r.

Skoro alarmuje w tej sprawie w oficjalnym dokumencie, złożonym nadzorowi giełdowemu w USA (SEC), problem wygląda poważnie.

Jak wyjaśnia Meta, działalność należących do niego serwisów społecznościowych opiera się na wymianie danych. Bez tej możliwości nie będzie w stanie oferować usług Facebooka i Instagrama w Europie – twierdzi firma Marka Zuckerberga.

Skutki upadku Privacy Shield

Meta wskazuje na brak regulacji w kwestii przekazywania danych osobowych z UE do USA po tym, jak TSUE w 2020 r. narobił prawnego bigosu uznając za nieważne porozumienie Privacy Shield. Trwają negocjacje Komisji Europejskiej z amerykańskimi władzami w sprawie nowej umowy.

Co więcej, Meta wskazuje na ryzyko związane z własnymi możliwościami przetwarzania danych użytkowników w celu optymalizacji reklam, które są zagrożone przez europejskie przepisy i interpretacje organów regulacyjnych (zapewne chodzi głównie o RODO) oraz wyroki sądów. W tym roku można spodziewać się zresztą kolejnych spraw na wokandzie.

Na dodatek irlandzki odpowiednik GIODO po upadku Privacy Shield doszedł do wniosku, że standardowe zapisy w umowach nie stanowią wystarczającej podstawy prawnej do przesyłania danych do USA i Facebook musi zakończyć ten transfer (wówczas już firma groziła wyjściem z Europy). Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym roku.

„Jeśli nie zostaną stworzone nowe transatlantyckie ramy przesyłania danych i nie będziemy mogli nadal polegać na standardowych ustaleniach umownych lub skorzystać z innych alternatywnych sposobów przesyłania danych z Europy do USA, prawdopodobnie nie będziemy w stanie zaoferować wielu naszych kluczowych produktów i usług, w tym Facebooka i Instagrama, w Europie, co miałoby istotny i negatywny wpływ na naszą działalność, sytuację finansową i wyniki operacyjne” – twierdzi Meta.

„Meta nie może szantażować UE”

Jednak o porozumienie niekoniecznie będzie łatwo.

„Meta nie może szantażować UE, by zrezygnowała ze swoich standardów ochrony danych” – grzmi Axel Voss, niemiecki prawnik i eurodeputowany, który jest współtwórcą niektórych unijnych przepisów o ochronie danych.

Meta pokazała ostatnio rozczarowujące wyniki finansowe za IV kw. 2021 r. M.in. po raz pierwszy w historii spadła liczba użytkowników Facebooka, stopniał zysk spółki.