Exclusive Networks, francuski VAD do którego od ub.r. należy Veracomp, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wszedł na giełdę w Paryżu. W ramach pierwotnej oferty akcji pozyskał 366 mln euro, w tym 260 mln na papierach nowej emisji, oraz 106 mln euro ze sprzedaży akcji przez największego udziałowca, Permira Holding.

Dodatkowo możliwa jest jeszcze sprzedaż papierów w sumie za 55 mln euro, co przyniosłoby łącznie wpływ w wysokości 421 mln euro.

Na dalszy rozwój, w tym kontynuowanie ekspansji zagranicznej, dystrybutor pozyskał więc solidne środki. CEO Jesper Trolle liczy również na to, że dzięki wejściu na giełdę firma przyciągnie więcej specjalistów. Jest to też okazja, by zaprezentować na szerokim rynku działalność i wartość spółki.

Jak zauważył CEO jeszcze na etapie przygotowań do debiutu na parkiecie, według prognoz rynek cyberbezpieczeństwa, na którym koncentruje się VAD, będzie rósł, a co za tym idzie będzie zwiększać się zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze.

Na debiucie giełdowym papiery spółki wyceniono na 20 euro za szt., co przekłada się na kapitalizację wielkości 1,83 mld euro. Kurs jednak spada i ok. godz. 15.30 tracił ok. 10 proc. od debiutu.

W 2020 r. przychody Exclusive Networks wyniosły 2,9 mld euro przychodów, a EBIDTA 108 mln euro.