Grupa Euvic przekroczyła 5 proc. udziału w jednym z największych krajowych integratorów. Może zwiększyć zaangażowanie – wynika z komunikatu spółki.

Euvic kupując akcje Qumaka wykorzystał okazję na rynku, jaka powstała po rezygnacji prezesa Tomasza Laudy 9 czerwca, co skutkowało wyprzedażą papierów spółki na giełdzie. Ponadto Qumak w ostatnim czasie przeżywa słabszy okres. W 2016 r. miał rekordową stratę netto w wysokości 43 mln zł, a w I kw. 2017 r. – 2,92 mln zł straty. Znacznie spadły przychody integratora.

„Przyglądaliśmy się ze spokojem Qumakowi od kilku miesięcy, planując spotkania z akcjonariuszami i zarządem. Rezygnacja prezesa i gwałtowna wyprzedaż walorów, spowodowała nasze dynamiczne działanie wymuszając na pozór nietypową strukturę rachunków maklerskich wykorzystanych do zakupu akcji” – wyjaśnia Wojciech Wolny, prezes grupy Euvic.

W ramach porozumienia papiery Qumaka kupiły na giełdzie 12 czerwca zarówno spółki grupy: Euvic Investments, Euvic Services oraz itWorks (została przejęta przez Euvic niecałe pół roku temu), jak również osoby prywatne, w tym członkowie zarządu grupy Euvic.

Euvic deklaruje wsparcie dla Qumaka. 

„Jeśli taka będzie wola pozostałych akcjonariuszy, grupa technologiczna Euvic będzie wspierać Qumak swoimi doświadczeniem, kontaktami, kompetencjami, czy siecią sprzedaży." – zapowiada Wojciech Kosiński, wiceprezes i jeden z założycieli Euvic. 

Jego zdaniem integrator wyjdzie z dołka. 

„Wierzymy, że mimo przejściowych problemów, przy odrobinie pomocy, spółka o tak dużym portfelu zamówień, z tak ciekawą ofertą i wieloletnią tradycją, musi wrócić na ścieżkę rozwoju” – mówi wiceprezes.

Grupa Technologiczna Euvic (do 2015 r. pod nazwą LGBS) to federacja 11 spółek IT powiązanych kapitałowo. Działa także w zachodniej Europie i USA. Ma ponad 900 klientów. Przychody grupy przekroczyły w zeszłym roku 250 mln zł, przy EBIDTA na poziomie 32 mln zł. Euvic zajmuje się m.in. outsourcingiem IT, wdrożeniami, tworzeniem oprogramowania, integracją aplikacji.