Europejskie firmy software’owe i chmurowe zawiązały „Koalicję na rzecz równych szans” i złożyły skargę na Microsoft w Komisji Europejskiej. Ich zdaniem koncern narusza zasady konkurencji na wspólnym rynku i wykorzystuje swoją dominującą pozycję.

Wskazują m.in. na integrację OneDrive i Teams w Windows 10 i 11. Ponieważ np. Teams stał się integralną częścią systemu operacyjnego, innym firmom oferującym usługi do współpracy trudniej jest konkurować z Microsoftem – uzasadniono.

Na czele firm zjednoczonych przeciwko Microsoftowi stanął Nextcloud, niemiecki dostawca usług chmurowych, który ma konkurencyjne produkty wobec Office 365, OneDrive, Azure i Teams. Złożył on także wniosek do niemieckiego odpowiednika UOKiK o sprawdzenie, czy Microsoft nadużywa dominującej pozycji rynkowej.

Zdaniem Nextcloud gigant wykorzystuje swoją pozycję na rynku sprzedając pakiety Office. Skarga wskazuje głównie na integrację usług chmurowych OneDrive z Windows, przez co użytkowników sprzętu z tym systemem pokazywane są informacje o możliwości korzystania z nich. Skarżący zaznaczają też, że użytkownicy różnych usług muszą przekazywać swoje dane koncernowi z Redmond.

Zróbcie coś z dominacją gigantów

Firmy podnoszą generalnie na problem dominacji amerykańskich firm na europejskim rynku usług chmurowych. Microsoft, Amazon i Google mają w sumie 69 proc., podczas gdy udział europejskich dostawców spadł z 27 do 16 proc. – według Synergy Research. Koalicja wskazuje, że lokalnym dostawcom trudno jest konkurować z potentatami i nie jest to kwestia jakości produktów, tylko możliwości blokowania rywali przez gigantów.

CEO: Microsoft przeszkodą dla otwartych rynków

„Monopolistyczna strategia Microsoftu zawsze była przeszkodą dla otwartych rynków i cyfrowej suwerenności. Długa historia antykonkurencyjnego zachowania Microsoftu, od wyeliminowania DR-DOS do pozwów patentowych przeciwko Linuksowi i Open Source, była szkodliwa dla konsumentów, jak również dla organizacji publicznych oraz firm. Nie można pozwolić, aby tak było dalej” – twierdzi Peter Gietz, CEO Daasi International, jednej z firm z koalicji.

Czego oczekuje koalicja

Obecnie do koalicji dołączyło ok. 30 podmiotów – jak wynika ze strony internetowej inicjatywy.

„Chcemy, aby władze podjęły działania i zmusiły Microsoft do zapewnienia równych szans” – apelują firmy.

Domagają się od UE zapewnienia, że nie będzie łączenia, wstępnej instalacji lub powiadomień push usług Microsoftu, a także zapewnione zostaną otwarte standardy i interoperacyjność, które umożliwiają łatwą migrację.

Jak twierdzi Nextcloud, „szybko rozwijająca się koalicja dziesiątek europejskich organizacji MŚP wspiera te wysiłki”.