Od początku 2017 r. europejski rynek chmury publicznej wzrósł prawie czterokrotnie, osiągając wartość 7,3 mld euro (8,8 mld dol.) w II kw. 2021 r.

W tym samym okresie europejscy dostawcy ponad dwukrotnie zwiększyli przychody, ale ich udział w rynku spadł z 27 proc. do mniej niż 16 proc., ponieważ ich tempo wzrostu pozostawało w tyle za rozwojem całego rynku – pokazują dane Synergy Research Group.

Firmy z Ameryki korzystają najbardziej

Głównymi beneficjentami coraz większej popualrności chmury w Europie pozostają giganci zza oceanu: Amazon, Microsoft i Google. W sumie mają już 69 proc. rynku na kontynencie, a ich udział zwiększa się.

2 proc. rynku dla europejskiego lidera

Wśród europejskich firm Deutsche Telekom jest liderem, który odpowiada za… 2 proc. rynku europejskiego.

Za nim plasują się OVHcloud, SAP, Orange oraz długa lista krajowych i regionalnych graczy.

Warto jednak odnotować postępującą konsolidację – mniejsi dostawcy z USA i Azji stale tracą udziały.

26 mld euro do podziału

W sumie w ciągu ostatnich czterech kwartałów (do II kw. 2021 r. włącznie) europejskie przychody z infrastruktury chmurowej (w tym IaaS, PaaS i hostowane usługi chmury prywatnej) wyniosły ponad 26 mld euro, o 27 proc. więcej r/r.

IaaS i PaaS stanowią ponad 80 proc. rynku, a także rozwijają się szybciej niż segment hostowanych lub zarządzanych chmur prywatnych.

PaaS z najwyższym wzrostem
Jeden z najwyższych wzrostów odnotowano na PaaS z usługami bazodanowymi, IoT i analitycznymi.

Przegapili możliwości, ale znaleźli nisze

„Europejscy dostawcy przegapili możliwości wyższego wzrostu na głównych usługach chmury publicznej, jednak niektórzy wypracowali sobie trwałą pozycję narodowych czempionów lub silnych graczy niszowych” – komentuje John Dinsdale, główny analityk w Synergy Research Group.

Amerykanie wygrywają skalą

Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić, by dynamika rynku zmieniła się znacząco w ciągu najbliższych 5 lat.

„To gra skali, a trzej najwięksi amerykańscy dostawcy zainwestowali ponad 14 mld euro w Europie w ciągu ostatnich czterech kwartałów, z czego większość przeznaczono na modernizację i rozbudowę regionalnej sieci hiperskalowych centrów danych” – zauważa analityk.

Europejskie firmy mają swoje miejsce na rynku

Nie znaczy to jednak, że układ sił na rynku i trendy są wielkim problemem dla europejskich dostawców. Także dla nich jest miejsce na rosnącym rynku.

„Podczas gdy Amazon i Microsoft nie będą spać, martwiąc się o swoje perspektywy na przyszłość, europejscy dostawcy usług w chmurze mogą nadal stale rosnąć. Kluczem jest dla nich skupienie się na przypadkach użycia, które mają bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące suwerenności danych i prywatności oraz na segmentach klientów, które wymagają silnej lokalnej sieci wsparcia” – radzi dyrektor,