Większością obowiązków CEO Ellisona podzielą się prezes firmy – Mark Hurd oraz dyrektor finansowy – Safra Catz. Larry Ellison pozostanie w Oracle’u jako dyrektor ds. technologii oraz przewodniczący rady dyrektorów. 

Safra Catz będzie odpowiedzialna za produkcję, finanse i prawo, a Mark Hurd za sprzedaż i usługi. Oprogramowaniem i sprzętem tak jak dotąd zajmie się Larry Ellison. Zapewnił, że nadal będzie współpracował z nowymi szefami firmy.

Obserwatorzy wiążą decyzję Larry’ego Ellisona z wiekiem odchodzącego CEO, który w tym roku ukończył 70 lat. Jego rezygnacji oczekiwano już od jakiegoś czasu, choć już pojawiły się wątpliwości, czy trzyosobowe kierownictwo będzie funkcjonować sprawnie. Następcy Ellisona, we dwoje pełniący obowiązki CEO, mają zapewnić kontynuację dotychczasowej strategii. – Będą robić to samo, co ja przez ostatnie lata – zaznaczył odchodzący szef.

– Chcę jasno powiedzieć, że nie będzie zmian, żadnych zmian – podkreśliła Safra Catz.

Analitycy komentują, że ostatnie wyniki finansowe Oracle’a wskazują na stagnację – przychody w I kw. finansowym 2015 (do 31 sierpnia br.), zwiększyły się o 3 proc., do 8,6 mld dol., a zysk netto był podobny jak w ub.r. (2,2 mld dol.). Na Wall Street spodziewano się, że będzie lepiej.

Najbardziej wzrosły przychody związane z cloud computingiem – o 30 proc. Usługi PaaS i SaaS przyniosły 337 mln dol. obrotów, o 32 proc. więcej niż rok wcześniej, spadła natomiast sprzedaż sprzętu spadła (o 8 proc., do 1,2 mld dol.). Oracle zamierza nadal inwestować w chmurę, w kolejnych kwartałach wzrosty przychodów na PaaS i SaaS mają wynieść ok. 40 proc.