Grupa Elko jest gotowa do wyjścia z rosyjskiego rynku. Inwestorzy spółki AS Elko Grupa wyrazili zgodę na zbycie udziałów dwóch rosyjskich spółek zależnych – Elko Rus Ltd. oraz domu handlowego Absolut.

W wyniku głosowania uzyskano zgodę inwestorów, do których należy 82 proc. od sumy całkowitej wyemitowanych obligacji.

Elko w Rosji od 1995 r.

Warto podkreślić, że Elko – dystrybutor z centralą w Rydze (Łotwa) – prowadziło w Rosji dużą część swojego biznesu. Według danych sprzed wojny grupa miała na rynku rosyjskim blisko połowę ze swoich ponad 10 tys. klientów, trzy oddziały i dwa magazyny. Była tam obecna od 1995 r. Dla międzynarodowego dystrybutora i inwestorów spółki wyjście z Rosji jest to więc znacząca decyzja (a jak wiadomo są firmy, które niekoniecznie mają tak rozległe interesy w tym kraju, a mimo wojny chcą zarabiać ruble pod bokiem Putina).

Elko zapewnia natomiast, że od początku rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie grupa zawiesiła dostawy sprzętu IT i elektroniki użytkowej na rynek rosyjski.

„Elko Grupa szanuje i będzie przestrzegać wszystkich sankcji: partnerskich, produktowych i transakcyjnych” – podano w komunikacie.

Jak informuje dystrybutor, w wyniku tych sankcji zawieszono łańcuch dostaw i ruch towarów. Ponadto wielu światowych producentów IT, reprezentowanych w portfolio Elko, powiadomiło o politycznej decyzji opuścić rynek rosyjski.

Elko: wyjście z Rosji przełoży się na korzyści

„Obecność na rynku rosyjskim hamuje obecnie rozwój działalności gospodarczej na innych rynkach również z powodów ryzyka utraty reputacji” – wskazuje Elko Grupa.

Jak podaje Elko, w wyniku reorganizacji zmniejszą się nie tylko ryzyka w związane z rynkiem rosyjskim, lecz również polepszą się wskaźniki kapitalizacji bilansu spółki AS Elko Grupa.

W komunikacie giełdowym stwierdzono, że zaplanowane działania pozytywnie wpłyną na działalność AS Elko Grupa, bo polepszą się wskaźniki udziału kapitału własnego oraz pokrycia procentowego, zmniejszy się udział środków zapożyczonych, ponieważ finansowanie rosyjskiej jednostki strukturalnej pozostanie na jej bilansie i nie będzie miało wpływu na AS Elko Grupa.

Wśród wpływów pozytywnych wymienione zostały: zmniejszenie wpływu ryzyka politycznego na dalszą działalność AS Elko Grupa, uniknięcie ryzyka walutowego związanego z rublem rosyjskim, optymalizacja kosztów utrzymania (opex), ponieważ zmniejszą się koszty zarządzania ryzykiem związanym z rosyjską jednostką strukturalną.

Według danych nieaudytowanych, w 2021 r. koncern AS Elko Grupa miał obroty 1,853 mld euro, co było o 3,2 proc. mniej niż w 2020 r., jednak zysk koncernu wzrósł o 30,4 proc. i wyniósł 39,429 mln euro. Marża wyniosła 7,4 proc.

Spółka działa od 1993 r. Kapitał zakładowy wynosi 9,901 mln euro. Od 2017 r. Elko ma oddział w Polsce.