Jedynie 38,8 proc. pracowników IT w Europie ma zamiar pozostać z obecnym pracodawcą – według badania Gartnera. To i tak niezły wynik, bo średnia na świecie to tylko 29 proc.

Ludzie IT okazują się znacznie bardziej skłonni do zmiany miejsca zatrudnienia niż przedstawiciele innych branż.

Powrót do biura sposobem na rezygnacje

Słyszeliśmy o organizacjach IT wdrażających zasadę powrotu do biura tylko po to, by stawić czoła masowym rezygnacjom” – twierdzi Graham Waller, wiceprezes Gartnera.

Młodzi nie lubią siedzieć w jednym miejscu

Zwłaszcza pracownicy IT w wieku poniżej 30 lat nie mają zamiaru dłużej zagrzać miejsca w jednej firmie – w ich przypadku prawdopodobieństwo pozostania jest dwa i pół raza mniejsze niż dla osób powyżej 50. Niespełna 20 proc. pracowników IT w wieku od 18 do 29 lat deklaruje wysokie prawdopodobieństwo pozostania w aktualnej pracy.

Aby zatrzymać talenty, Gartner proponuje stosowanie przez szefów IT elastycznych modeli pracy zgodnie z oczekiwaniami fachowców.

Idź z postępem

Jak stwierdzono, „postępowe przedsiębiorstwa” umożliwiają ludziom i zespołom decydowanie, kiedy wykonują oni swoją pracę najlepiej. Badanie sugeruje, że takie podejście powinno zadziałać, bo 65 proc. pracowników IT odpowiedziało, że możliwość elastycznej pracy wpłynie na ich decyzję o pozostaniu w firmie.

Jak stwierdzono, warto dostosowywać zasady pracy hybrydowej dla najbardziej wartościowych pracowników, aby utrzymać ich zaangażowanie i wydajność.

Według raportu wiele organizacji planuje modele działania, w których pracownicy mogą wydajnie wykonywać pracę zdalną „z głową w dół”, podczas gdy biuro najlepiej nadaje się do takich aktywności, jak kontakt między ludźmi i współpraca.

Praca zorientowana na człowieka

„CIO, którzy przyjmą projekt pracy zorientowany na człowieka, będą zatrudniać i zatrzymywać więcej pracowników i przewyższą wynikami tych, którzy powracają do paradygmatów pracy z epoki przemysłowej” – twierdzi Waller.


Badanie Gartnera objęło 18 tys. pracowników na całym świecie, w tym 1755 w pionie IT. Odpowiedzi zebrano w IV kw. 2021 r. w 40 krajach.