Wydatki przedsiębiorstw i dostawców usług na przetwarzanie brzegowe osiągną w 2022 r. w Europie 40 mld dol., a do 2025 r. wzrosną do 64 mld dol. (czyli średnio 16,4 proc. co roku) – prognozuje IDC.

Wydajność, innowacyjność i optymalizacja kosztów to główne cele biznesowe, które będą zwiększać nakłady na edge. Te czynniki skłaniają prawie jedną trzecią europejskich organizacji do wykorzystania zaawansowanych technologii w ciągu najbliższych kilku lat.

Inwestycje w usługi i lekkie platformy

Przewiduje się, że w 2022 r. większość wydatków europejskich przedsiębiorstw i dostawców usług na edge będą stanowić usługi, a w następnej kolejności sprzęt, głównie na wdrożenia tzw. lekkich platform. Są one budowane z komponentów o niskim poborze mocy, aby móc uruchamiać ograniczone lub pojedyncze funkcje w środowiskach, w których dostępność zasilania i chłodzenia jest ograniczona.

Pozostała część rynku to software. Tutaj wydatki ma zwiększać głównie oprogramowanie zabezpieczające oraz infrastrukturalne.

Usługi oprócz tego, że to największy rynek brzegowy, powinny też najszybciej rosnąć w ciągu kolejnych 5 lat, zwłaszcza dzięki chmurze. W Europie dostawcy usług zainwestują ponad 8 mld dol. w ofertę dla edge w 2022 r.

Podobnie jak na świecie, sieci dostarczania treści i funkcje sieci wirtualnych odnotują największe inwestycje w 2022 r.

Koncentracja na czterech połączonych czynnikach

„Wzrost współzależności infrastruktury, oprogramowania, komunikacji i chmury będzie w centrum uwagi w ciągu najbliższych kilku lat” – uważa Andrew Buss, dyrektor ds. badań w IDC. – „Coraz więcej dostawców współpracuje, aby móc łączyć wszystkie te funkcje i zaoferować portfolio kompleksowych rozwiązań i przypadków użycia” – twierdzi.

Produkcja, omni-channel, inteligentne sieci

Także najbardziej rozpowszechnione przypadki użycia edge computingu w 2022 r. w Europie będą podobne jak globalnie: są to operacje produkcyjne, zarządzanie aktywami produkcyjnymi, operacje wielokanałowe, inteligentne sieci i monitorowanie frachtu.

Najszybciej powinny rosnąć natomiast wdrożenia związane ze sztuczną inteligencją oraz AR/VR. IoT pozostanie kluczowym elementem wydatków na przetwarzanie brzegowe w Europie.

Firmy przejdą od pilotażu do wdrożeń na większą skalę

Dzięki nowym rozwiązaniom branżowym wiele sektorów zaczęło rozumieć korzyści i możliwości kryjące się za edge computingiem, zwiększając swoje inwestycje w ten obszar.

„W ciągu najbliższych kilku lat organizacje będą coraz częściej przechodzić od fazy pilotażu do bardziej dojrzałych wdrożeń produkcyjnych, wspieranych przez wielu dostawców usług brzegowych” – uważa Alexandra Rotaru, analityk ds. badań w IDC.