Sprzedaż produktów, usług i rozwiązań do przetwarzania brzegowego wzrośnie globalnie z 8 mld dol. w 2019 r. do 17,8 mld dol. w 2025 r. – według GlobalData. Oznacza to średni roczny wzrost o 15,6 proc.

Za 4 lata blisko jedną piątą światowych przychodów (3,4 mld dol.) będą generować rynki Europy Zachodniej.

Na rozpowszechnianie się edge computingu zdaniem analityków wpłynie zwłaszcza konieczność korzystania z mnóstwa nowych aplikacji, np. wykorzystujących duże ilości danych oraz takich, które zależą od możliwości przetwarzania informacji w czasie rzeczywistym (autonomiczne pojazdy, VR, AR, XR).

Dostawcy stawiają na edge

W związku z zapotrzebowaniem infrastruktura edge computingu wciąż się rozrasta – rozszerza się oferta sprzętu, oprogramowania i usług, co również zachęca do wdrożeń. Według analityków już teraz jest zróżnicowana i zaprojektowana specjalnie dla rozwiązań brzegowych. Ponadto dostawcy IT i usługodawcy oferują szeroką gamę usług migracji, zarządzania i pomocy technicznej.

„Możliwości przetwarzania brzegowego są celem dostawców infrastruktury IT, a także operatorów sieci telekomunikacyjnych, dostawców usług w chmurze, sieci dostarczania treści (CDN), integratorów systemów i innych” – twierdzi Chris Drake, główny analityk GlobalData.

Niektórzy dostawcy mają rozwiązania zaprojektowane dla edge computingu w określonych branżach, np. produkcji, energetyce, opiece zdrowotnej, a inni stawiają na ofertę dla wielu różnych przypadków użycia.