Z raportu Ceneo.pl i TNS Polska wynika, że w ciągu ostatniego roku o 6 punktów procentowych zmalał odsetek osób, które uważają, że zakupy przez Internet są mniej bezpieczne niż tradycyjne (z 41 proc. do 35 proc.). Zdecydowana większość (60 proc.) jest zdania, że zakupy w sieci są co najmniej tak samo bezpieczne jak te tradycyjne (51 proc. dwa lata temu).

Podobnie jak w ubiegłym roku i dwa lata temu, internauci kupują glównie sprzęt AGD i RTV (56 proc. wskazań) oraz produkty wyposażenia wnętrz (53 proc.). Według Ceneo częściej niż w 2014 r. klienci zamawiają w sieci komputery.

Robiąc zakupy internauci wciąż patrzą przede wszystkim na cenę (86 proc.). Najwięcej z nich (46 proc.) uważa, że ceny sprzętu RTV i AGD są okazyjne, stąd zapewne popularność tej kategorii. Do najbardziej opłacalnych należą także według pytanych zakupy w sieci telefonów (36 proc.) i komputerów (29 proc.).

Z badania wynika, że na 2 miejscu po cenie produktu przy wyborze e-sklepu liczy się wiarygodność sprzedawcy (73 proc.).

Jak klienci sprawdzają wiarygodność sprzedawców? Zdecydowana większość (74 proc.) czyta opinie i rekomendacje na stronie sklepu. Prawie połowa badanych (47 proc.) sprawdza wpisy na niezależnych portalach, np. na porównywarkach cenowych lub forach. Dużo rzadziej polscy internauci czytają regulamin sklepu (29 proc.). Tylko nieliczni respondenci (4 proc.) deklarują, że w ogóle nie sprawdzają wiarygodności sklepów internetowych, w których chcą kupować. 

Klienci chcą szybkiej i taniej dostawy

Przy wyborze e-sklepu ważne są także: koszt dostawy (69 proc.), czas dostawy (45 proc.), warunki płatności (41 proc.) oraz zwrotu towaru oraz reklamacji (39 proc.). Wśród mniej istotnych czynników wybrano możliwość odbioru i zwrotu zakupu w sklepie stacjonarnym (22 proc.) i sprawdzenia statusu przesyłki (20 proc.). Najmniej ważne są dla polskich internautów przy wyborze sklepu: kwestia wyboru dostawcy (12 proc.) i system lojalnościowy (7 proc.). Czyli nazwa dostawcy ma dużo mniejsze znaczenie dla klientów, niż szybka, tania i wygodna dostawa.

Ceneo ustaliło, że w ciągu ostatniego roku spadł odsetek osób, które uważają, że koszty dostawy są zbyt wysokie (z 65 proc. do 52 proc.), czyli dostawcy najwyraźniej je obniżają. Jedna trzecia klientów (64 proc.) twierdzi, że dostawcy starają się dopasować do preferencji i możliwości klientów, np. przyjeżdżając z przesyłką we wskazane miejsce w wybranym czasie.

Trzem czwartym ankietowanych nie przeszkadza, że robiąc zakupy przez Internet muszą czekać na dostawę. Mając do wyboru: szybką wysyłkę, ale za opłatą, lub darmową dostawę, ale dłuższy czas oczekiwania na dostarczenie, polscy internauci wybierają darmowy wariant. Co pokrywa się z preferencjami, podstawowym czynnikiem decydującym o zakupie jest cena.

Jeśli chodzi o sposób odbioru, to Polacy preferują usługi kurierskie – wskazuje na nie co 2 badany. Drugie miejsce zajmują paczkomaty (25 proc.), które wyprzedzają pocztę tradycyjną (13 proc.). Odbiór osobisty znajduje się na ostatniej pozycji (7 proc. wskazań), ale w największych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców) jest to sposób preferowany przez 18 proc. osób, czyli częściej niż poczta (6 proc.).

 

Więcej mobilnych klientów

Badanie pokazuje, że wszyscy pytani internauci kupowali w sieci – już dwa lata temu trudno było spotkać kogoś, kto nigdy nie robił e-zakupów (96 proc.). Zwiększyła się częstotliwość kupowania w sieci. Znacząco wzrosła grupa osób, które na e-zakupy wybierają się kilka razy w miesiącu (z 24 proc. dwa lata temu do 32 proc. obecnie). Do tego 7 proc. internautów kupuje kilka razy w tygodniu.

Rośnie liczba kupujących z pomocą urządzeń mobilnych – obecnie telefonów i tabletów używa do tego celu odpowiednio 21 proc. i 13 proc. respondentów. W obydwu przypadkach jest to o 5 punktów procentowych więcej niż w 2014 r. Aż 84 proc. użytkowników smartfonów i tabletów potwierdziło, że korzystają z mobilnych aplikacji zakupowych, co oznacza, że aplikacje te przekonują do sklepu klientów.