e-Paragony najpierw w pilotażu
Ich udostępnianiem zajmą się banki.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zdecydowało, że e-paragony nie będą wydawane przy transakcjach gotówkowych. W takiej sytuacji klient otrzyma paragon papierowy, nawet jeśli w sklepie będzie już kasa fiskalna online. Jak poinformował Puls Biznesu, jest już przesądzone, że e-paragony będą towarzyszyć tylko płatnościom elektronicznym. Latem tego roku ma ruszyć pilotaż systemu udostępniania elektronicznych rachunków.
Ich wysyłaniem do klientów będą zajmować się banki. Każdy, kto będzie chciał otrzymywać e-paragony, złoży odpowiednią dyspozycję w swoim banku. Ten wyśle je po każdej transakcji kartą płatniczą na wskazany adres mailowy. Terminal obsługujące karty będzie pobierał z banku nie tylko informację o wystarczającej ilości środków na koncie, lecz także komunikat o konieczności wysłania przez kasę fiskalną e-paragonu. Sprzedawca czy usługodawca nie będą wiedzieć, czy klient chce otrzymać elektroniczny rachunek.
„To jest informacja o charakterze handlowym. Nie chcemy, żeby klient był dodatkowo nagabywany, proszony o zarejestrowanie się czy podawanie dodatkowych danych” — mówi, cytowany przez Puls Biznesu, Tadeusz Kościński, wiceminister w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Takie rozwiązanie ma też służyć ochronie danych klienta.
Pilotaż ma zostać przeprowadzony przez podmioty, które porozumiały się w tej sprawie między sobą. Nie będą zatem potrzebne żadne zmiany w prawie. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii liczy, że potem do projektu przystąpią pozostałe banki i agencji rozliczeniowi.
Źródło. pb.pl.
Podobne aktualności
E-kasy dla wszystkich przedsiębiorców
Obniżą koszty, zwiększą bezpieczeństwo. Każde MŚP powinno mieć możliwość ich wdrożenia – uważa Związek Cyfrowa Polska.
Opóźnienia zagrażają „wirtualnym” kasom fiskalnym
Największe firmy IT w Polsce chcą software'owych kas rejestrujących. Potrzebne są szybkie regulacje dotyczące ich tworzenia – apelują do resortu finansów.
Przetargi: nowa ustawa uchwalona
Nowe prawo ma pomóc MŚP w przetargach. Jednak przedsiębiorcy nieprędko skorzystają ze zmian.