Chęć poznania świata (57,9 proc.), lepsze perspektywy zawodowe (35,3 proc.), rozwój osobisty i zamiar poznania siebie (34,9 proc.) to najważniejsze motywy emigracji dla specjalistów i ekspertów pracujących w szeroko rozumianym sektorze innowacji i wysoko rozwiniętych technologii.

Co więcej, chęć zdobycia doświadczenia (33,6 proc.) okazała się dla nich ważniejsza niż lepsze zarobki (28,5 proc.) – według badania projektu "e-Migracja. Polska diaspora technologiczna", realizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni i fundację PLUGin Polish Innovation Diaspora.

Najwięcej wylądowało na wyspach

Największa grupa badanych – 40 proc. jest związana z branżą informatyczną, a prawie 10 proc. ze start upami. Wśród pełnionych zadań wskazywano najczęściej: programista (16,5 proc.), różne funkcje nietechniczne w branży IT (12,8 proc.), menedżer projektu (12,8 proc.), administrator IT (5 proc.).

Zasadniczą grupę e-migrantów (54,2 proc.) stanowią osoby w wieku 30-39 lat. Największy odsetek respondentów przebywa za granicą 5 – 9 lat (31,5 proc.). W ostatnich 4 latach kraj opuściło natomiast ponad 30 proc. pytanych.

Najwięcej badanych wylądowało w Wielkiej Brytanii (32,5 proc.). Drugim krajem emigracji są Niemcy (16 proc.), a trzecim USA (11,1 proc.).

 

Nie palą się do powrotu

Zdecydowana większość uważa swój pobyt za granicą za stały (prawie 83 proc.). Wprawdzie blisko połowa (48,8 proc.) na pytanie, czy myśli o powrocie do kraju, odpowiedziała "tak", ale nie znaczy to, że mają konkretne plany. Większość z nich przyznała, że są to tylko "luźne myśli".

Do powrotu do kraju zniechęca najbardziej sytuacja polityczna (74 proc.), dużo mniej ogólna sytuacja ekonomiczna w kraju (ponad 42 proc.). Dopiero na trzecim miejscu wskazaną barierą jest sytuacja w branży (36 proc.).

Transfer wiedzy największą wartością

Specjaliści nie odcinają się jednak od kraju – prawie 90 proc. zadeklarowało chęć współpracy z polskimi firmami. Większość interesują wspólne projekty (59 proc.). Sporo jest chętnych do konsultacji (47 proc.).

Pytani, jakie korzyści Polska mogłaby zyskać dzięki specjalistom od nowych technologii, wymieniano najczęściej transfer wiedzy, umiejętności i know-how (ponad 70 proc.).

Badanie przeprowadzono od czerwca do listopada 2018 r.