Związek Cyfrowa Polska, reprezentujący największe firmy z branży, popiera wprowadzenie kas rejestrujących w postaci oprogramowania. Uważa, że obniżą one koszty prowadzenia biznesu, zwiększą jego mobilność i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Są też bezpieczniejszym rozwiązaniem w czasie pandemii. Zdaniem przedsiębiorców wszystkie mikro, małe i średnie firmy powinny mieć swobodny wybór między tradycyjną kasą fiskalną a „wirtualną”.

Opinię w tej sprawie związek przesłał do Ministerstwa Finansów. Związek uważa, że e-kasy to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, u których np. występują szczyty sprzedaży i muszą czasowo zwiększać liczbę urządzeń fiskalnych. Przekonuje, że zwłaszcza dla małych biznesów e-kasy to rozwiązanie prostsze, wygodniejsze i tańsze niż tradycyjny sprzęt.

– Dzisiaj, gdy dla wielu przedsiębiorców wydanie każdej złotówki jest rozpatrywane jako decyzja niemal strategiczna, należy poszukiwać i wdrażać jak najszerzej takie właśnie rozwiązania technologiczne – mówi prezes związku Michał Kanownik. – Co więcej okres, kiedy całe nasze życie społeczne i gospodarcze przenosi się do świata wirtualnego, niezbędnym jest domknięcie tego procesu właśnie o kwestie kas fiskalnych mających postać oprogramowania – dodaje.

Cyfrowa Polska podkreśla, że jest zwolennikiem wprowadzenia kas fiskalnych w postaci oprogramowania wraz z modułem e-paragonu w jak najszybszym terminie, ale przy jednoczesnym zachowaniu prawa wyboru dla przedsiębiorcy, czy wdroży taką kasę czy standardową. Zdaniem związku możliwość stosowania kas fiskalnych mających postać oprogramowania powinni mieć wszyscy mikro, mali i średni przedsiębiorcy. W końcu ub.r. organizacja ostrzegała przed opóźnieniami we wprowadzeniu takiego rozwiązania.

Oprogramowanie ma umożliwić korzystanie z kas rejestrujących z pomocą smartfonów, tabletów, komputerów. W ocenie fiskusa takie rozwiązania uszczelni system – dane transakcji będą transferowane online do centralnego repozytorium KAS i analizowane. Pozostaje jeszcze kwestia paragonów. Aby zrównać e-paragony z papierowymi niezbędne są zmiany ustawowe. Bez odpowiednich przepisów w praktyce „software’owe” kasy nie będą w pełni cyfrowe, bo pozostanie konieczność posiadania drukarek fiskalnych. Oznacza to wyższe koszty i mniejszą funkcjonalność takiej hybrydy dla przedsiębiorców. W lutym br. e-paragony w ramach pilotażu testowały duże sieci handlowe.