Europejscy dystrybutorzy kontynuują dobrą passę na początku 2021 r. Drugi tydzień z rzędu odnotowali przychody w wysokości 1,8 mld euro – ustalił Context.

W trzecim tygodniu 2021 r. polski rynek kolejny raz znalazł się na szczycie rankingu wzrostów – przychody dystrybutorów w naszym kraju zwiększyły się o 42 proc. wobec analogicznego okresu 2020 r. W całym poprzednim roku poprawa na polskim rynku wyniosła 30 proc. Wówczas również okazała się największa w Europie – według danych z panela dystrybucyjnego Contextu.

Niespodziewanie wysoka sprzedaż

Skala wzrostów w trzecim tygodniu br. w Polsce była wyższa niż na pozostałych dużych europejskich rynkach, jak Włochy (+37 proc.), Hiszpania (+31 proc.), Niemcy (+20 proc.) i Francja (+10 proc.).

Takie wyniki na początku roku to ewenement.

„Dystrybutorzy w Europie rozpoczynają ten rok z przychodami, jakich spodziewalibyśmy się raczej w siódmym lub ósmym tygodniu, niż w tym momencie pierwszego kwartału” – komentuje dyrektor Contextu, Adam Simon.

Jeśli chodzi o produkty, to w Europie w trzecim tygodniu stycznia br. znacznie lepiej niż w ub.r. sprzedawały się:

akcesoria komputerowe (+44 proc. w ujęciu wartościowym),
oprogramowanie (+35 proc.),
systemy AV (35 proc.),
produkty telekomunikacyjne, w tym smartfony (16 proc.).

Brakuje sprzętu, rosną ceny

Duży popyt to efekt tych samych czynników, co w ub.r. O duże zakupy notebooków i akcesoriów zadbali tak jak w poprzednich miesiącach głównie zdalni pracownicy i uczniowie. W tych segmentach wzrost obrotów w ciągu 4 tygodni na początku br. wyniósł 70 proc. rok do roku.

Co ciekawe, w przypadku urządzeń mobilnych prym wiodły tablety, ze wzrostem ponad 80 proc. rok do roku. Za nimi uplasowały się notebooki (ok. 70 proc. wzrostu) i monitory (nieco poniżej 70 proc.).

„Produkty związane z pracą w domu, takie jak notebooki i tablety, zapewniają bezprecedensowy wzrost na początku nowego roku, ale widzimy również wpływ niedostatecznych dostaw, które powodują wzrost średnich cen zakupu w niektórych kategoriach” – komentuje Adam Simon.

Na 5 głównych rynkach Europy ceny komputerów przenośnych rosły w ostatnich tygodniach. Jedynie w Wielkiej Brytanii średnie stawki spadły, na co miał wpływ rządowy kontrakt na dostawę darmowych laptopów do szkół.

W całym I kw. 2021 r. Context przewiduje wzrost obrotów w europejskiej dystrybucji o 6 – 12 proc. wobec I kw. 2020 r. W IV kw. 2020 r. poprawa wyniosła 10,2 proc. rok do roku.