Dyrektor AWS zarzuca Microsoftowi „dyskryminacyjne praktyki licencyjne”
„To nie jest uczciwe licencjonowanie i nie tego chcą klienci” – twierdzi.

„Wprowadzają zmiany na podstawie informacji o klientach, a nie tego, co jest najlepsze dla kanału sprzedaży” – krytykuje obu gigantów jeden z partnerów.
„Dyskryminacyjne praktyki licencyjne Microsoftu kosztują klientów miliony dolarów i swobodę pracy z kim chcą” – twierdzi na LinkedIn Matt Garman, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu AWS.
Utrzymuje, że wszyscy klienci chcą uruchamiać oprogramowanie Microsoftu u wybranego przez siebie dostawcy chmury, jednak koncern z Redmond pod pretekstem wspierania europejskich potrzeb technologicznych proponuje wybrać dostawców chmury, którzy są mniej konkurencyjni, oraz zezwolić, aby jego oprogramowanie działało tylko u tych dostawców.
Gigant z Redmond w maju br. obiecał europejskim klientom „uczciwe licencjonowanie” i złożył szereg innych zapowiedzi.
W reakcji na ten wpis Justin Stenger, starszy dyrektor handlowy Microsoftu, skomentował: „A AWS ilu dostawcom usług w chmurze umożliwia uruchamianie oprogramowania AWS? Jaki adres IP Amazona umożliwia klientom uruchomienie Amazona w chmurze Microsoftu?”
Europejscy klienci nadal będą płacić więcej?
Matt Garman zamieścił również link do artykułu, w którym profesor Universtytetu Berkeley, Steve Weber, wzywa do większej regulacji w zakresie łączenia aplikacji w chmurze i platform chmurowych.
Uważa on, że plany Microsoftu dotyczące złagodzenia ograniczeń licencyjnych dla mniejszych dostawców chmury w Europie „nie wystarczą”.
„Dopóki klienci Google Cloud i AWS nadal będą w niekorzystnej sytuacji z powodu schematu cenowego oprogramowania dla przedsiębiorstw Microsoftu, większość europejskich klientów będzie nadal musiała płacić więcej za niektóre z ważnych aplikacji dla przedsiębiorstw, jeśli zdecydują się nie przełączać się na pakiet, który działa na Azure” – twierdzi profesor.
CEO: usługi Microsoftu są nawet o 80 proc. tańsze
CEO Microsoftu, Satya Nadella, przekonywał natomiast na konferencji Inspire, że wspólne używanie produktów Microsoftu przynosi wymierne oszczędności użytkownikom.
„Uruchomienie na Azure maszyn wirtualnych z Windows Server oraz SQL Server na platformie Azure jest nawet o 80 proc. tańsze niż w przypadku naszego głównego konkurenta” – twierdzi CEO.
„Nieuregulowany podatek” uderza w MŚP
Jednak Jeff Valentine, prezes i dyrektor operacyjny Innovative Solutions, amerykańskiego partnera AWS, powiedział CRN USA że jego zdaniem Microsoft pobiera nieuregulowany podatek za uruchamianie swojego oprogramowania w cudzej chmurze.
Innovative specjalizuje się w pomaganiu użytkownikom Microsoftu w dodawaniu ofert AWS do ich środowiska IT lub w całkowitym przejściu na AWS. Ale jeśli klient chce dodać ofertę chmury AWS korzystając np. z aplikacji biurowych Microsoftu, może zapłacić więcej.
Valentine twierdzi, że uderza to po kieszeni zwłaszcza małych przedsiębiorców.
Lepiej, żeby giganci pomagali partnerom, a nie walczyli ze sobą
Z kolei partner Microsoftu z Kalifornii, Phil Walker, radzi, by giganci mniej skupiali się na walce o udział w rynku, a bardziej na inwestowaniu w kanał sprzedaży.
„Wprowadzają zmiany na podstawie informacji o klientach, a nie tego, co jest najlepsze dla kanału sprzedaży” – utrzymuje.
Inny partner zauważa, że klienci coraz częściej poszukują środowisk wielochmurowych. Chce, aby Microsoft i AWS więcej współpracowały ze sobą, zamiast nękać konkurencję
„Klienci doceniliby większą integrację” – zaznacza.
Źródło: CRN USA
Podobne aktualności
Partner Microsoftu z zyskiem większym o ponad 100 proc.
„W zeszłym roku zdecydowaliśmy się na zmianę naszej struktury” - informuje przedstawiciel firmy.
Microsoft rozwiązuje 200-osobowy zespół
Pracownicy mają 60 dni na poszukanie nowej posady w firmie albo odejście.