„Dyskryminacyjne praktyki licencyjne Microsoftu kosztują klientów miliony dolarów i swobodę pracy z kim chcą” – twierdzi na LinkedIn Matt Garman, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu AWS.

Utrzymuje, że wszyscy klienci chcą uruchamiać oprogramowanie Microsoftu u wybranego przez siebie dostawcy chmury, jednak koncern z Redmond pod pretekstem wspierania europejskich potrzeb technologicznych proponuje wybrać dostawców chmury, którzy są mniej konkurencyjni, oraz zezwolić, aby jego oprogramowanie działało tylko u tych dostawców.

Gigant z Redmond w maju br. obiecał europejskim klientom „uczciwe licencjonowanie” i złożył szereg innych zapowiedzi.

W reakcji na ten wpis Justin Stenger, starszy dyrektor handlowy Microsoftu, skomentował: „A AWS ilu dostawcom usług w chmurze umożliwia uruchamianie oprogramowania AWS? Jaki adres IP Amazona umożliwia klientom uruchomienie Amazona w chmurze Microsoftu?

Europejscy klienci nadal będą płacić więcej?

Matt Garman zamieścił również link do artykułu, w którym profesor Universtytetu Berkeley, Steve Weber, wzywa do większej regulacji w zakresie łączenia aplikacji w chmurze i platform chmurowych.

Uważa on, że plany Microsoftu dotyczące złagodzenia ograniczeń licencyjnych dla mniejszych dostawców chmury w Europie „nie wystarczą”.

„Dopóki klienci Google Cloud i AWS nadal będą w niekorzystnej sytuacji z powodu schematu cenowego oprogramowania dla przedsiębiorstw Microsoftu, większość europejskich klientów będzie nadal musiała płacić więcej za niektóre z ważnych aplikacji dla przedsiębiorstw, jeśli zdecydują się nie przełączać się na pakiet, który działa na Azure” – twierdzi profesor.

CEO: usługi Microsoftu są nawet o 80 proc. tańsze

CEO Microsoftu, Satya Nadella, przekonywał natomiast na konferencji Inspire, że wspólne używanie produktów Microsoftu przynosi wymierne oszczędności użytkownikom.

Uruchomienie na Azure maszyn wirtualnych z Windows Server oraz SQL Server na platformie Azure jest nawet o 80 proc. tańsze niż w przypadku naszego głównego konkurenta” – twierdzi CEO.

„Nieuregulowany podatek” uderza w MŚP

Jednak Jeff Valentine, prezes i dyrektor operacyjny Innovative Solutions, amerykańskiego partnera AWS, powiedział CRN USA że jego zdaniem Microsoft pobiera nieuregulowany podatek za uruchamianie swojego oprogramowania w cudzej chmurze.

Innovative specjalizuje się w pomaganiu użytkownikom Microsoftu w dodawaniu ofert AWS do ich środowiska IT lub w całkowitym przejściu na AWS. Ale jeśli klient chce dodać ofertę chmury AWS korzystając np. z aplikacji biurowych Microsoftu, może zapłacić więcej.

Valentine twierdzi, że uderza to po kieszeni zwłaszcza małych przedsiębiorców.

Lepiej, żeby giganci pomagali partnerom, a nie walczyli ze sobą

Z kolei partner Microsoftu z Kalifornii, Phil Walker, radzi, by giganci mniej skupiali się na walce o udział w rynku, a bardziej na inwestowaniu w kanał sprzedaży.

„Wprowadzają zmiany na podstawie informacji o klientach, a nie tego, co jest najlepsze dla kanału sprzedaży” – utrzymuje.

Inny partner zauważa, że klienci coraz częściej poszukują środowisk wielochmurowych. Chce, aby Microsoft i AWS więcej współpracowały ze sobą, zamiast nękać konkurencję

„Klienci doceniliby większą integrację” – zaznacza.

Źródło: CRN USA