Boom na przenośne PC trwa (i będzie trwać) w najlepsze – według Strategy Analytics. W 2021 r. przychody ze sprzedaży tabletów i notebooków w 2021 r. wzrosną w sumie o 17 proc. wobec 2020 r. (to spora poprawa po ub.r., gdy wynik był 25 proc. na plusie).

Praca hybrydowa i Windows 11 jeszcze podbiją wyniki

Przewiduje się, że pandemia wywrze trwały, pozytywy skutek na rynku PC. Wynika to głównie z tego, że hybrydowe środowiska pracy staną się bardziej rozpowszechnione niż w czasach przed Covid. W rezultacie utrzyma się stały popyt na komputery przenośne.

Ponadto nowy cykl wymiany urządzeń, związany z wprowadzeniem Windows 11, pchnie rynek ku nowym szczytom.

Wartość sprzedaży przenośnych PC i tabletów podskoczy do 241 mld dol. w 2025 r. ze 197 mld dol. 2020 r. (czyli o ponad jedną piątą w ciągu 5 lat) – obliczyli analitycy. Z kolei w ujęciu ilościowym sprzedaż ma sięgnąć 458 mln szt. w 2026 r.

„Klienci komercyjni zapewniają stały popyt na urządzenia do pracy, ponieważ przenośny sprzęt staje się bardziej preferowany od stacjonarnych komputerów. Natomiast konsumenci potrzebują w domu wielu urządzeń” – argumentuje Smith, dyrektor ds. Connected Computing.

Przychody ze sprzedaży notebooków i tabletów w latach 2016 – 2026 (podsumowanie i prognoza)

Źródło: Strategy Analytics

Nie wszystko pójdzie gładko

W najbliższym czasie trzeba jednak liczyć się ze spowolnieniem. Zgodnie z prognozą problemy z łańcuchem dostaw ograniczą podaż. Z kolei upowszechnienie szczepień i luzowanie obostrzeń może zmniejszyć popyt do początku 2022 r. Tym niemniej Covid nie odpuści.

„Nowa fala infekcji będzie nadal wpływać na najważniejsze rynki i zachowania konsumentów, powodując utrzymujący się duży popyt, jednak istnieje ryzyko, że zakłócenia łańcucha dostaw będą pojawiać się od czasu do czasu do 2023 r.” – uważa analityk Chirag Upadhyay.

Prawie 40 proc. domów z notebookami i tabletami

Raport przewiduje jednak, że nasycenie gospodarstw domowych notebookami i laptopami nadal będzie rosnąć, osiągając poziom 39 proc. gospodarstw w skali światowej.