Dostawy urządzeń drukujących w Europie Zachodniej spadły o 11,6 proc. rok do roku, do 3,4 mln szt. w III kw. 2023 r.

Dołek nastąpił w warunkach, gdy zniknęły problemy z łańcuchem dostaw i ogólna dostępność urządzeń wróciła do normy (choć sytuacja różni się w zależności od kraju i marki).

„Dwucyfrowy spadek dostaw zarówno w segmencie drukarek atramentowych, jak i laserowych, jest wynikiem słabnącego popytu ze strony klientów w obliczu pogarszającego się otoczenia gospodarczego w Europie Zachodniej w III kwartale 2023 r.” – komentuje Zivile Denizseven, kierownik ds. badań w IDC.

Po wzroście (rok do roku) w poprzednich kwartałach, dostawy maszyn laserowych spadły o 14,3 proc., ze względu na słabe wyniki rynkowe monochromatycznych urządzeń.

Wysyłki drukarek atramentowych do Europy również zmniejszyły się, o 10,4 proc. rok do roku.

Kolor będzie miał większe wzięcie

Wyższe natomiast okazały się w III kw. br. dostawy kolorowych laserowych urządzeń w większości krajów Europy Zachodniej.

W ocenie analityków wraz ze zmniejszaniem się różnicy w koszcie wydruku strony, coraz mniej jest powodów do zakupu modeli monochromatycznych, w związku z czym będą one w dalszym ciągu stopniowo tracić udział w rynku na rzecz urządzeń kolorowych.

Trzy marki zwiększyły udziały

HP utrzymuje pozycję lidera rynku z udziałem 36,2 proc. Canon, Epson i Brother zwiększyli swoje udziały w III kw. 2023 r., pomimo spadku dostaw.