Zapowiada się jeszcze ostrzejsza konkurencja o ludzi z branży. Dwie trzecie przedsiębiorców zapowiada, że planuje powiększenie zespołów IT – według badania PARP.

Drobny biznes potrzebuje fachowców IT

Co ciekawe, znacznie częściej wzrost zatrudnienia planują firmy mikro i małe (65 proc. i 63 proc.) niż duże (40 proc.), co może być skutkiem tego, że właśnie one w 2020 r. były mniej aktywne, jeśli chodzi o zatrudnianie nowych pracowników IT.

Kogo chcą zatrudnić

Najczęściej poszukiwani w najbliższych miesiącach będą programiści (27 proc.), testerzy (13 proc.) i specjaliści ds. wdrażania produktu (9 proc.) – wynika z badania.

Eksperci wskazali również rosnące zapotrzebowanie od 2020 r. na następujące specjalizacje: DevOps, data scientist/analityk danych oraz product owner/manager.

W cenie są uniwersalne kompetencje

Wśród oczekiwanych kompetencji specjalistów IT wyróżnić można takie, które są przydatne przynajmniej na kilku stanowiskach. Za najważniejsze uznano umiejętności techniczne.

Wymagana jest zarówno wiedza teoretyczna (różne zagadnienia technologiczne, bezpieczeństwo, elementy algorytmiki i logiki), jak również praktyczna związana z pisaniem kodu i znajomością języków programowania.

Jako ważne umiejętności zostały wskazane ponadto te związane z analizowaniem danych, wyciąganiem wniosków, kreatywnością oraz kompetencje biznesowe.

45 proc. firm rekrutowało w 2020 r.

Firmy ruszyły na poszukiwanie nowych kadr po spowolnieniu w 2020 r., gdy 45 proc. firm zatrudniających powyżej 50 pracowników rekrutowała nowych specjalistów IT – według badania.

W ub.r. tylko 21 proc. małych i 9 proc. mikroprzedsiębiorstw prowadziło procesy rekrutacyjne. Właśnie tego rodzaju firmy jednak – według deklaracji – w 2021 r. częściej rozglądają się za nowymi specjalistami IT.

Praca hybrydowa: kosztowna i mniej efektywna

Co ciekawe, badanie wskazuje, że nie dla wszystkich firm IT czas pandemii był okresem prosperity.

Jednoznacznie pozytywne konsekwencje pandemii odczuło jedynie 12 proc. przedsiębiorstw, a 22 proc. zadeklarowało jednoznacznie negatywne skutki dla swoich biznesów.

Mniejsze firmy częściej sygnalizują straty finansowe, problemem większych biznesów były trudności wynikające z pracy zdalnej lub hybrydowej. Mimo generowania większych kosztów okazała się ona mniej efektywna.

Najczęściej wymienianymi pozytywnymi zmianami było: pozyskanie nowych klientów, poszerzenie zakresu usług oraz wzmożony popyt i sprzedaż rozwiązań IT w wielu sektorach.

Mniejsza sprzedaż firm IT

Wśród kluczowych negatywnych efektów wskazywanych przez firmy IT były: zmniejszenie liczby klientów i sprzedaży, problemy z płynnością finansową oraz ograniczenie inwestycji w biznes.  

Stwierdzono również, że na skutek lockdownów rekrutacja pracowników w sektorze IT została spowolniona.

2024 r.: programowanie bez wiedzy programistycznej

Możliwe, że wielkie zapotrzebowanie na programistów nie będzie rosnąć bez ustanku, bo według prognoz przytaczanych w raporcie w 2024 r. 80 proc. rozwiązań IT będzie tworzonych przez osoby nieposiadające wiedzy z zakresu programowania, korzystające z rozwiązań no-code, które umożliwiają tworzenie aplikacji i usług z pomocą graficznego interfejsu obsługi.

Kolejnym trendem jest dążenie do zapewnienia unikatowych doświadczeń użytkownikom końcowym produktu czy rozwiązania.

Ważnym celem okazuje się również poprawa bezpieczeństwa.

Trzy najlepsze uczelnie informatyczne

Według przytaczanego przez PARP rankingu Perspektyw 2020 Politechnika Warszawska została uznana za uczelnię oferującą najlepsze studia informatyczne w Polsce. Kolejne dwa miejsca zajęły: Akademia Górniczo- Hutnicza w Krakowie oraz Politechnika Wrocławska.  

Studenci chcą mieć własną firmę IT

Ponad połowa badanych studentów wiąże swoją przyszłość zawodową z firmami IT. Jedna trzecia chciałaby założyć własny biznes.

Mniej popularnym planem jest praca w dziale informatycznym firmy z innej branży (26 proc.) oraz freelance (20 proc.).

Wpływ na to ma również wielkość ośrodka akademickiego. Studenci z mniejszych ośrodków częściej wolą (63 proc.) pracę w branży IT, podczas gdy taką opcję uważa za najlepszą 41 proc. studentów z największych miast.

—————

Badanie przeprowadzono w okresie od lipca 2020 r. do kwietnia 2021 r.

Źródło: PARP