Na XXVII Forum Teleinformatyki ogłoszono tegoroczne nagrody im. Marka Cara. Są przyznawane za wybitne osiągnięcia w tworzeniu warunków dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. O wyróżnieniach decyduje kapituła, którą tworzą m.in. laureaci z poprzednich lat.

W tym roku nagrody otrzymały: Dorota Kilańska i Agata Miazga.

Dorota Kilańska została doceniona za „wieloletnią pracę nad zmianą świadomości pielęgniarek i położnych co do potrzeby rozwijania ich kompetencji cyfrowych”.

Jest pielęgniarką, a także profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prezes i założycielką fundacji Florencja na rzecz upowszechniania rozwiązań e-Zdrowia wśród pielęgniarek. Jest też dyrektor ICN Centrum Badania i Rozwoju ICNP przy UM w Łodzi, zajmującego się interoperacyjnością danych pielęgniarskich. Zbudowała m.in. aplikację do dokumentowania zdarzeń medycznych.

Przez kilkanaście lat współpracowała z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, które zajmuje się wsparciem rozwoju e-Zdrowia (odpowiada m.in. za planowanie i budowę systemów ICT). Od kilku lat jest niezależnym ekspertem ds. informatyzacji ochrony zdrowia. Prowadzi m.in. szkolenia nt. dokumentowania zdarzeń medycznych w EHR i wykłady.

Agata Miazga, specjalizująca się w analityce danych, ekonomistka, została wyróżniona za „wieloletnią, konsekwentną i efektywną pracę na rzecz otwierania i udostępniania danych publicznych”.

Ostatnio w Stowarzyszeniu Klon/Jawor (2012 – 2016) była m.in. była współtwórczynią i koordynatorka programu MojaPolis.pl, ułatwiającego dostęp do lokalnych i regionalnych danych społecznych i ekonomicznych, a także monitorowanie działań władz i ich efektów.

W Ministerstwie Cyfryzacji od 2016 r. do 2020 r. odpowiadała za obszar otwartych danych m.in. jako dyrektor departamentu.

W wyniku jej działań powstał m.in. nowy, rozbudowany portal dane.gov.pl i standardy otwartości danych w trzech wymiarach: prawnym, bezpieczeństwa i technicznym (w tym API do 13 baz i rejestrów – MC, NFZ, MF, GUS, MSiT).

Nominowani byli także:
Adam Marciniak – współtwórca Chmury Krajowej, wiceprezes CCC ds. technologii i digitalizacji;
Zdzisław Nowakowski – dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu;
Katarzyna Szymielewicz – współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon, prawniczka.